Jak przebiega zawał? Jakie są objawy zawału u młodych ludzi? Jak rozpoznać, że osoba obok nas właśnie przechodzi zawał? Niestety, nie ma prostych odpowiedzi na te pytania: jedne osoby przechodzą zawał w ciszy i nie są nawet w stanie poprosić pomoc. Inne osoby padają jak kłody na ziemię i tutaj również sytuacja jest dramatyczna, bo należy umieć przeprowadzić pierwszą pomoc zawałowcowi. W każdym z tych przypadków kluczowe jest, aby możliwie szybko pojawiła się pomoc medyczna.
Objawy zawału
Objawy zawału różnią się w zależności od jego rodzaju. Gdy zablokowana zostaje mała tętnica, wówczas sytuacja nie ma aż tak gwałtownego i dramatycznego przebiegu jak wtedy, gdy zablokowana jest tętnica duża. W przypadku zablokowania dużej tętnicy doprowadzającej krew do serca, bardzo szybko dochodzi do niedotlenienia serca i mózgu. Jest to bardzo poważna sytuacja, skutkująca pogorszeniem zdrowia na wiele lat. W wielu przypadkach też dochodzi do śmierci organizmu.
Ból w klatce piersiowej
Pierwszym i najważniejszym objawem jest nagły i silny ból w klatce piersiowej. O ile w przypadku osób dorosłych szybko typujemy, że może to być zawał, o tyle już objawy zawału serca u młodych ludzi nie są tak szybko antycypowane. Wszystko ze względu na to, że młodzi ludzie po prostu nie mają tak często zawału serca jak starsi.
Jak wygląda ból klatki piersiowej przy zawale?
Jak odróżnić zwykły ból w klatce piersiowej od tego, który zwiastuje zawał? Zawałowy ból klatki piersiowej jest stał, nie odpuszcza nam. Mamy wrażenie, że pieką nas płuca oraz że coś nas zgniata od zewnątrz. Niektórzy twierdzą, że jest t ból, który dławi i nie pozwala wydusić z siebie ani słowa.
Czasami też promieniuje aż do szyi lub na plecy, czasami też do brzucha. Zdarza się, że trwa naprawdę długo, a mimo to nie diagnozuje się zawału serca. Dopiero po długim czasie (lub po prostu po trzecim lub czwartym utajonym zawale) pacjent trafia na EEG i okazuje się, że ma już tak pokaźną historię kardiologiczną.
Zawał serca: objawy współtowarzyszące
Poza silnym bólem w klatce piersiowej, objawem zawału serca może być też występowanie potów oraz przyspieszone bicie serca, jak również wyraźne zblednięcie oraz pojawienie się duszności. Niektórzy przy zawałach mdleją, inni pozostają przytomni do końca. Zdarza się, że zawałowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty oraz stan podgorączkowy.
W jakich sytuacjach dochodzi najczęściej do zawału?
Tutaj należy przede wszystkim stwierdzić, że większość tych sytuacji nie jest zagrażająca dla osób młodych wysportowanych, dobrze odżywiających się i niepalących. Jeśli jednak mamy cukrzyka albo osobę, którą trawi miażdżyca, która jest otyłe i o której wiemy, że ma podwyższony cholesterol, wówczas należy spodziewać się, że znalezienie się w tej sytuacji może nieść ryzyko zawału.
Są to przede wszystkim sytuacje,w których zawałowiec jest narażony na nagły i duży wysiłek fizyczny. Szybki przepływ dużej ilości krwi przez nieprawidłowo działające tętnice może spowodować, że miażdżycowiec dostanie zawału! Ryzyko zwiększa się, gdy dokonuje tego na mrozie lub gdy jednocześnie ma stresujący okres w swoim życiu.
Dodatkowo, jeśli wiemy, że osoba długotrwale doświadczała w ostatnim czasie stresu lub miała silne przeżycia, wówczas również należy na nią uważać.
Te objawy powiedzą ci, że za kilka lat możesz mieć zawał serca
Istnieją pewne objawy, które zwiastują, że z naszym układem krwionośnym jest coś nie tak i jeśli pozostawimy to bez uwagi, może dojść do zawału. Jednym z takich objawów jest zaburzenie życia seksualnego, szczególnie u mężczyzn, już na kilka lat przed zawałem. Zaburzenia erekcji, które się wtedy diagnozuje, rzadko łączy się z zawałem, szczególnie gdy chodzi o osoby młode.
Zawał serca u dwudziestoparolatka
Zawały serca atakują coraz młodszych ludzi ze względu na tryb życia, który prowadzą. O ile stres towarzyszy nam od stuleci, to jednak w dzisiejszych czasach jak nigdy mamy wysokie natężenie stresu komunikacyjnego, miejskiego i tego związanego z wielozadaniowością.
Aby zapobiegać zawałowi serca przed trzydziestką, trzeba zdać sobie sprawę z destrukcyjnego wpływu stresu na nasz organizm.
Dodatkowo, trzeba też wybrać się do lekarza kardiologa, który powie nam jaki jest stan naszego układu krwionośnego. Trzeba też zadbać o dietę przyjazną układowi sercowo-naczyniowemu. Króluje tutaj unikanie cholesterolu i spożywanie jak największej ilości super food.
Warto sprawdzić, czy nie mamy zapchanych naczyń krwionośnych – pamietajmy, że zawału u młodych ludzi mają znacznie bardziej przykre konsekwencje niż u osób starszych.