Specjalistów od wzroku jest co najmniej kilku. Każdy z nich ma jednak odrębne kwalifikacje. Dlatego warto wiedzieć, czym zajmuje się okulista, a jakie uprawnienia posiada optyk. Kogo jeszcze możemy spotkać w salonie optycznym?

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób i wad oczu. Budowa ludzkiego oka nie kryje przed nim tajemnic, dzięki czemu jest w stanie szybko rozpoznać wszelkie nieprawidłowości. Do specjalisty w dziedzinie okulistyki warto udać się w sytuacji, gdy odczuwamy pogorszenie ostrości wzroku, mrużymy oczy podczas czytania, czy często dochodzi do zapalenia spojówek. W przypadku dzieci specjaliści zalecają, by kontrolować wzrok dziecka już od trzeciego miesiąca życia. Okulista może wówczas sprawdzić ruchomość gałek ocznych, by wykluczyć wystąpienia  zeza. Badanie ostrości wykonuje się później i wykorzystuje do niego tabliczki z obrazkami znanymi dziecku. U okulisty, oprócz diagnozowania wad wzroku, możemy też wyleczyć różne choroby związane z tym narządem. Należy do nich chociażby zapalenie spojówek, choroby powiek, czy choroby narządu łzowego. Okulista zajmuje się również leczeniem takich chorób jak zaćma, zapalenie rogówki, jaskra, czy zapalenie nerwu wzrokowego. Udając się do takiego specjalisty regularnie, będziemy mieć pewność, że wszystko z naszymi oczami jest w porządku.

Optyk – jaka jest jego rola?

Pod tym terminem kryje się osoba, która wykonuje okulary na podstawie recepty od okulisty lub też badań wykonanych przez optometrystę. Optyk zajmuje się również wszelkiego rodzaju naprawami uszkodzonych okularów. Oczywiście, wykonuje je w miarę możliwości. Nie każda naprawa jest bowiem możliwa lub opłacalna. Czasem o wiele bardziej opłacalne będzie wybranie nowych oprawek, czy zamówienie nowych szkieł. Optyk okularowy pomoże także w doborze szkieł, oprawek oraz soczewek okularowych dla każdego klienta. Dzięki temu nasze okulary będą idealnie dopasowane do nas, co sprawi, że będzie się z nich korzystać niezwykle komfortowo. Optyk jest dostępny w wielu salonach optycznych. Jeden z nich znajdziesz tutaj https://bialaoptyka.pl/. Dzięki temu w trakcie jednej wizyty możesz zadbać o każdy szczegół dotyczący twoich okularów. Aby zostać optykiem, nie musimy kończyć studiów wyższych. Możliwości jest kilka. Jedną z nich jest ukończenie technikum i uzyskanie tytułu zawodowego lub dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy. Możemy też skończyć szkołę policealną, za którą otrzymamy dyplom technika optyka. Jednak największą wiedzę i umiejętności wciąż nabędziemy po ukończeniu studiów na kierunku optyka i optometria.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here