Na zarażenie się wirusem HPV narażone są w szczególności osoby aktywne seksualnie. W zależności od rodzaju wirusa, a także w połączeniu z innymi okolicznościami, może on spowodować niebezpieczną dla naszego zdrowia chorobę, łącznie z nowotworami. Nie czekaj więc i dowiedz się wszystkiego o tym wirusie już teraz!

  1. Czym jest wirus HPV?
  2. Którego wirusa należy się bać?
  3. Możliwość zarażenia.
  4. Profilaktyka.

Porównując wirus HPV z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, wyraźnie widzimy, że każda osoba aktywna seksualnie jest narażona na kontakt z nim. Co istotne, może on wystąpić nawet u osób nieposiadających wielu partnerów seksualnych, choć prawdopodobieństwo jest stosunkowo mniejsze. Istnieją jednak okoliczności, które wzmacniają ryzyko negatywnych skutków działania wirusa. Możemy im zaradzić, zwiększając naszą wiedzę o wszystkich wirusach HVP, a także wprowadzając większa ostrożność w naszym życiu…

Czym jest wirus HPV?

Czym jednak jest wirus HPV? Jest to brodawczak ludzki, którego wyróżnia się przeszło 100 różnych typów. Co istotne, aż na 40 z nich narażeni jesteśmy przez kontakt płciowy. Część z nich dzielimy na wirusy mniej groźne, które w wyraźny sposób nie wpłyną na nasze zdrowie (niskoonkogenne), a także wysokiego ryzyka (wysokoonkogenne), powodujące np. nowotwory szyjki macicy, odbytu, pochwy, prącia czy też gardła.

Którego wirusa należy się bać?

Choć zarażenie żadnym wirusem HPV nie należy do przyjemnych, warto pamiętać, że do najniebezpieczniejszych należą odmiany: HPV-16 (wywołuje raka szyjki macicy, nie dając przy tym objawów, a także raka odbytu), HPV-18 (również bezobjawowo wywołuje nowotwór szyjki macicy). Wiruys HPV-6 i -11 są niskoonkogenne, jednakże powodują występowanie nieprzyjemnych kłykcin kończystych.

Możliwość zarażenia

Jak zostało wspomniane, najbardziej zagrożone zarażeniem są narażone osoby posiadające wielu partnerów seksualnych, a także uprawiające seks oralny, analny oraz waginalny bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Rozwojowi nowotworów sprzyjają inne okoliczności, jak np. słaba odporność.

Profilaktyka

Warto jednak pamiętać, że najskuteczniejszą walką z wirusem HPV są profilaktyczne badania cytologiczne. To podczas nich zostaną wykryte wszelkie zmiany mogące prowadzić do chorób nowotworowych. Co więcej, istnieją również szczepionki zmniejszające ryzyko zarażenia. Więcej profesjonalnych informacji o wirusie HPV znaleźć można na stronie: http://nowafarmacja.pl/blog/leczenie-i-wykrywanie-wirusa-hpv-brodawczaka-ludzkiego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here