Nazywana jest chorobą „duszy”, według statystyk może zmagać się z nią nawet 8 milionów Polaków – nerwica, czyli zaburzenie psychiczne, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Chociaż jest to choroba sfery psychicznej, to jej objawy mogą być odczuwane na poziomie całego organizmu. Jak leczyć nerwicę?

Rozpoznanie nerwicy – objawy

Pierwsze objawy nerwicy mogą występować już w dzieciństwie, jednak najczęściej rozpoznaje się ją u osób w wieku 25-45 lat. Objawy nerwicy mogą przybrać różną postać. Choroba przede wszystkim wpływa na zdrowie psychiczne. Osoba cierpiąca na nerwicę odczuwa niewyjaśniony lęk w określonych sytuacjach. Lękowi często towarzyszy wrażenie, że zaraz się umrze, częste są również obawy, że zaraz zapadnie się na śmiertelną chorobę (nowotwór czy zawał serca). Inne psychiczne objawy nerwicy to: stałe uczucie niepokoju, zaburzenia pamięci, bezsenność, czarne myśli, zmienność nastroju.

Nerwica może dawać również rozmaite objawy somatyczne, które bywają jednymi z pierwszych symptomów choroby. Wśród objawów somatycznych wymienia się:

  • bóle i zawroty głowy,
  • przewlekłe bóle mięśni i uczucie dużego zmęczenia,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – w tym bóle żołądka, wymioty,
  • kołatanie i ból serca,
  • problemy z oddychaniem i przewlekły kaszel, 
  • sztywność mięśni,
  • zaburzenia widzenia i słyszenia,
  • suchość jamy ustnej,
  • nagłe wzrosty ciśnienia krwi.

Objawy somatyczne nie świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Badania zlecone przez lekarzy innych specjalności często na nic nie wskazują, co dowodzi, że problem tkwi w psychice pacjenta.  

Jak uporać się z nerwicą?

Nerwica to poważne schorzenie, które wymaga leczenia. Pomocna może okazać się psychoterapia ukierunkowana na zrozumienie schorzenia i naukę radzenia sobie z jego objawami. Terapia umożliwia trwałą zmianę sposobu myślenia i zachowania. W terapii zaleca się stosowanie metody behawioralno-poznawczej, czasem wykorzystuje się również terapię psychodynamiczną.

W przypadku silnej nerwicy, psychoterapia może zostać wsparta odpowiednimi lekami. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne nowej i starej generacji, leki przeciwlękowe lub przeciwpsychotyczne.

PsychoMEDIC.online to poradnia psychologiczna online, która zajmuje się leczeniem nerwicy i innych schorzeń na tle psychicznym. Klinika zatrudnia doświadczonych psychoterapeutów i psychiatrów, którzy oferują swoim pacjentom kompleksową pomoc. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie lub zadzwonić pod dedykowany numer telefonu.

Pamiętajmy, że nerwica nie jest objawem słabości, a poproszenie o pomoc – porażką czy wstydem. Wsparcie specjalisty to szansa na odzyskanie swojego życia i radość z każdego dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here