Stres towarzyszy nam każdego dnia w mniejszym lub większym stopniu. Najważniejsze to nauczyć się nim dobrze zarządzać. Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem na co dzień. Poznaj sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem i zadbaj o lepsze samopoczucie.

Po pierwsze – naucz się zarządzać stresem

Stres towarzyszy każdemu z nas na różnych etapach życia i płaszczyznach życiowych. Pojawia się w domu, pracy, szkole – może wystąpić dosłownie wszędzie. Wywołują go przeróżne stresory, a podatność na nie to kwestia indywidualna.

Nadmierny lub długotrwały stres bardzo niekorzystnie oddziałuje na organizm człowieka i może poważnie wpływać na twoje codzienne aktywności. Rozkojarzenie, pogorszenie koncentracji czy nawet kłopoty ze snem to jego najczęstsze objawy.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się opanowywać emocje i regularnie rozładowywać stres za pomocą różnych technik relaksacyjnych. Zastanów się choć przed chwilę, w jakich sytuacjach stresujesz się najbardziej i co możesz zrobić, aby w danym momencie zapanować nad stresem.

Jak radzić sobie ze stresem?

Każdy ma swoje własne, sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem. Często może być to np. spełnianie się w swoich hobby czy rozwój zainteresowań. Jeśli relaksuje cię gra na gitarze lub nauka języków obcych – po prostu poświęć temu więcej czasu. To jednak nie wszystkie odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie ze stresem – warto poznać kilka innych, uniwersalnych metod i wskazówek.

Na twoje samopoczucie i codzienne odczuwanie stresu ma wpływ jadłospis. O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie i zbilansowana dieta, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego też staraj się spożywać 4-5 posiłków przygotowanych ze zróżnicowanych produktów. Swoje menu możesz też uzupełnić o suplementy diety zawierające takie składniki jak ashwagandha czy szafran, które łagodzą odczuwanie stresu i ułatwiają zasypianie. Pomagają też budować odporność na stres.

Doskonałym sposobem na stres jest znalezienie właściwego balansu między aktywnością fizyczną i wypoczynkiem. Stanowczo poleca się dowolną formę rekreacji ruchowej co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez 30 minut – wystarczy chociaż spacer.

Z drugiej strony nie lekceważ jednak wypoczynku i zdrowego snu. Kiedy śpisz, twój organizm regeneruje się, tym samym niwelując negatywne oddziaływanie stresu, na który jesteś narażony. Staraj się kłaść do łóżka o podobnych porach i unikaj zarywania nocy – nieważne, czy z powodu pracy, czy rozrywek.

Na koniec trzeba wspomnieć o różnego typu technikach relaksacyjnych. Wiele osób boi się rozpoczęcia przygody z jogą czy medytacją w obawie, że jest to zbyt trudne. Zupełnie niesłusznie! Praktyka czyni mistrza i z pewnością szybko opanujesz podstawy, co pozwoli ci na łatwo i szybko uporać się ze stresem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here