Wydawałoby się, że kwestia codziennej higieny nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy umyć zęby i ciało. W praktyce jednak wychodzi szereg błędów, jakie popełniamy w tym zakresie na co dzień. Dla wielu z nas proces ten kończy się na szybkim prysznicu i równie prędkim myciu zębów. To jednak niestety nie wystarczy. Sprawdźmy więc jakie błędy popełniamy i jak szybko możemy je skorygować.

Szybki i niedokładny prysznic

Prysznic to najczęściej wybierana opcja przy codziennej higienie. Aby był on jednak skuteczny, nie wystarczy tylko stać pod strumieniem przyjemnie ciepłej wody. Należy ciało także porządnie namydlić i później odpowiednio spłukać.

Pamiętajmy także o odpowiednim doborze kosmetyków do higieny. Przykładowo, właściwe artykuły higieniczne dla kobiet pozwolą na odpowiednią pielęgnację ich delikatnej skóry, a także miejsc intymnych, o których także należy pamiętać przy codziennym myciu.

Częścią ciała, o której często zapominamy w codziennej higienie, są stopy. Musimy pamiętać, aby je także dokładnie umyć, uwzględniając także przestrzenie między palcami. To w końcu właśnie stopy  intensywnie pocą się w ciągu dnia i na nich lubią osiadać się bakterie.

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji

Wspomnieliśmy już o odpowiednich kosmetykach dla kobiet, ale na rynku znajdziemy także odrębne artykuły higieniczne dla mężczyzn. Trzeba bowiem pamiętać, że panowie mają skórę o zupełnie innej strukturze niż kobiety. Przede wszystkim jest ona znacząca grubsza. Ma więcej gruczołów łojotokowych, a także dużo więcej mieszków włosowych. Tym samym nie jest dobrym pomysłem, aby panowie korzystali z kosmetyków swoich partnerek, a dobrali te odpowiednie dla siebie. W tym celu nie muszą oni nawet wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę jednej z dostępnych aptek internetowych i tam na spokojnie, w zaciszu domowym dokonać zakupu: https://www.lek24.pl/artykuly-higieniczne.html.

Artykuły higieniczne dla seniora

W aptece internetowej znajdziemy także kosmetyki dla innej grupy, która potrzebuje specjalistycznych środków higienicznych. Są to mianowicie nasi seniorzy. Dużym bowiem błędem jest korzystanie w tym przypadku z przypadkowych kosmetyków. Skóra seniora jest znacznie bardziej delikatna, pozbawiona elastyczności i często się przesusza. Dlatego pielęgnacja jej powinna być dobrze przemyślana.

Artykuły higieniczne dla osób starszych powinny być delikatne i naturalne, czyli takie, które nie zawierają SLS czy SLES. Skóra seniorów ulega także łatwo podrażnieniu, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki nie zawierały sztucznych barwników czy nie były perfumowane.

Częstym problem osób starszych jest także nietrzymanie moczu. Obecnie na rynku znajdziemy jednak odpowiednie wkładki higieniczne, które pomogą zniwelować nieprzyjemny zapach. Higienę wtedy warto uzupełnić także o myjące pianki, niewymagające spłukiwania lub odpowiednie dla seniorów nawilżone chusteczki do higieny intymnej.

Jak prawidłowo dbać o higienę?

Niedokładne mycie zębów

Niedokładne mycie zębów to kolejny często powtarzający się błąd w codziennej higienie. Niektórzy z nas ograniczają higienę jamy ustnej do szczotkowania zębów dwa razy dziennie (czasem niestety nawet rzadziej). Aby jednak było to skuteczne należy mycie zębów szczoteczką uzupełnić także o ich nitkowanie, które pozwoli na usunięcie płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych, a także płukanie jamy ustnej płynami stomatologicznymi, pomagającymi usunąć bakterie nie tylko z zębów i przestrzeni między nimi, ale także z języka.

Oczywiście ważna jest regularność. Absolutną podstawą jest mycie zębów rano i wieczorem, a idealnie, gdy wykonujemy je po każdym posiłku.

Częste pranie pościeli i ręczników

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jakim siedliskiem bakterii, martwego naskórka i potu jest nasza pościel. Zaleca się więc jej zmianę nawet raz w tygodniu. To samo tyczy się ręczników. Dobrze jest na co dzień używać także osobnego ręcznika do twarzy, a osobnego do reszty ciała. Oczywiście w żadnym przypadku nie rekomendujemy dzielenia używanego ręcznika z innym domownikami.

Jak widzicie spraw higieny codziennej nie jest aż tak oczywista, jak się nam wydawało. Jest natomiast bardzo ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia stosujmy się więc do wyżej wymienionych zaleceń i zawsze starajmy się dbać o siebie najbardziej jak to tylko możliwe. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here