Współcześnie coraz większa liczba osób poszukuje pomocy psychologicznej. Bez wątpienia ma na to wpływ coraz większa świadomość ludzi dotycząca zaburzeń psychicznych. Tak naprawdę z pomocy tego specjalisty należy korzystać także wtedy, gdy nie radzimy sobie z emocjami lub gdy przeżywamy traumę. Nie każdy posiada jednak fundusze pozwalające na prywatne konsultacje. Wówczas alternatywą może okazać się psycholog na NFZ.

Co zrobić, aby psycholog przyjął nas w ramach NFZ?

Jak już wspomniano na wstępie, wizyta u psychologa w ramach NFZ jest jak najbardziej możliwa. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że na konsultacje trzeba zazwyczaj długo czekać. Niestety, lista osób potrzebujących pomocy jest bardzo długa. Jeżeli nasz problem nie jest naglący, warto jednak zdecydować się na wizytę u specjalisty. Do psychologa w ramach NFZ niezbędne jest nam skierowanie. Możemy uzyskać je od lekarza rodzinnego, a także od wielu lekarzy specjalistów. Znakomita większość osób najpierw udaje się do psychiatry, a ten udziela skierowania do poradni psychologicznej. Ze skierowaniem do psychologa należy udać się do wybranej przez nas poradni. Nie musimy realizować skierowania w tej samej przychodni, w której przyjmuje lekarz, który nam go udzielił. Większości osób zależy bez wątpienia na tym, aby konsultacja psychologiczna odbyła się jak najszybciej. Dobrze byłoby więc sprawdzić jakie są terminy oczekiwania w poszczególnych przychodniach w naszym mieście. Najlepiej byłoby zadzwonić do kilku lub nawet kilkunastu placówek. Wówczas dowiemy się gdzie czas oczekiwania jest najkrótszy. Kiedy wybierzemy już przychodnię, w której chcemy się leczyć, pozostaje nam wybór specjalisty. W każdej przychodni przyjmuje zazwyczaj kilku psychologów. Niektórzy z nich są również psychoterapeutami. Dla każdego, kto decyduje się skorzystać z pomocy psychologicznej, niezmiernie ważne jest to, aby przyjął nas wykwalifikowany specjalista. Warto poczytać więc opinie o poszczególnych psychologach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że uda nam się umówić do specjalisty, który posiada odpowiednie doświadczenie. Po doniesieniu skierowania jesteśmy zapisywani na wizytę do wybranego specjalisty. Zazwyczaj jednak na pierwszą wizytę musimy poczekać nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Jak wyglądają konsultacje?

Psycholog na NFZ może nam pomóc dokładnie tak samo jak podczas prywatnej wizyty. Po zrealizowaniu skierowania będziemy mieli możliwość skorzystania z konsultacji. Bardzo często nie jest to jednorazowa konsultacja. Często zyskujemy możliwość terapii psychologicznej. Najczęściej trwa ona około dwóch lat. Pierwsze sesje mają za zadanie zapoznać nas z terapeutą. Psycholog będzie chciał wiedzieć z jakiego rodzaju trudnościami się mierzymy. Pierwsze konsultacje służą również temu, aby dowiedzieć się czy chcemy współpracować z danym specjalistą. Może się bowiem okazać, że z jakichś względów nie będzie nam on odpowiadał. Wówczas musimy pójść po nowe skierowanie i rozpocząć poszukiwania specjalisty raz jeszcze. Jeśli jednak uznamy, że psycholog nam odpowiada, pozostaje nam tylko regularne uczęszczanie na sesje. Zazwyczaj spotkania z psychologiem odbywają się raz w tygodniu. Efekty są zauważalne już po kilku – kilkunastu spotkaniach.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here