Kasza jęczmienna to jeden z najbardziej popularnych rodzajów kasz. Jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest jednym z głównych atutów. Świetnie sprawdza się jako składnik w popularnych potrawach jak np. gołąbki, krupnik bądź gulasz. Sprawdzi się także do dań mniej tradycyjnych, opartych na kuchniach z różnego zakątka świata. Może zastąpić ziemniaki bądź ryż. Jeśli nasza dieta nastawiona jest na lekkie potrawy, które przygotowujemy w ramach diety, kasza jęczmienna również będzie wartościowym składnikiem. Do jej głównych cech możemy z pewnością zaliczyć zawartość witaminy B oraz żelaza. Warto również wspomnieć o składnikach mineralnych jak selen bądź mangan. Wśród wszystkich rodzajów kaszy to jęczmienna stanowi tą najchętniej wybieraną.  Powstaje na bazie jęczmienia.

Rodzaje kaszy jęczmiennej

Wśród najbardziej popularnych rodzajów kasz jęczmiennych możemy wyróżnić: perłową, wiejską oraz pęczak. Kasza perłowa nazywana inaczej mazurską, charakteryzuje się pociętymi ziarnami, które są poddawane obtaczaniu oraz polerowaniu. Kasza wiejska posiada pocięte ziarna, które nie są poddane polerowaniu. Jednak to właściwości kaszy pęczak zdecydowanie plasują się na pierwszym miejscu wśród pozostałych kasz. Rodzaj ten posiada bardzo dużą ilość składników odżywczych. Jednak często pęczak jest pomijany w wyborze przez klientów.

Dlaczego warto

Kaszę jęczmienną szczególnie poleca się w sytuacji wysokiego cholesterolu bądź stanów zapalnych jelita grubego. Jest również wartościowym pokarmem dla kobiet w ciąży bądź karmienia. Warto przygotowywać ją również będąc na diecie. Błonnik, który zawiera w sobie sprawdzi się w zwalczaniu zaparć oraz problemów układu pokarmowego. Dzięki zawartości β-glukanu może stanowić skuteczny czynnik przeciwdziałający złemu cholesterolowi we krwi. Stanowi także jeden z elementów wskazanych dla posiadania odpowiedniej proporcji krwinek czerwonych. Warto również uwzględnić jej pozytywną rolę w przeciwdziałaniu problemów z pęcherzem. Jęczmień może również obniżyć gorączkę bądź wzmocnić pracę serca. Producenci żywności jak Melvit przykładają dużą uwagę do tego, aby produkty oparte na zbożu były nieprzetworzone, czyli posiadały dużo właściwości odżywczych.

Zastosowanie kaszy z jęczmienia

Zastosowanie kaszy z jęczmienia

Kasza jęczmienna to składnik, który idealnie nadaje się zarówno w potrawach tradycyjnych jak i tych uznawanych za nowoczesne. Cieszy się ona dużą popularnością wśród osób będących na diecie. Niestety według statystyk jest bardzo rzadko używana w naszej kuchni. Jednak tendencja wzrostowa budzi nadzieje na to, że będzie ona wkrótce stanowić jeden z podstawowych elementów naszej diety. Dania takie jak gołąbki, pierogi bądź zapiekanki to przykład zastosowania tego składniku. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również jej łącznie z daniami mięsnymi oraz warzywami. Co ciekawe może ona również skutecznie być alternatywą dla ryżu w sushi. Opcji wykorzystania kaszy jest bardzo dużo jednak podstawowym elementem jest jej właściwe ugotowanie. Tego typu składnik wykorzystywany jest również w produkcji piwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here