Ból serca bardzo często jest odczuwalny dokładnie z lewej strony. Narzekający na niego pacjenci od razu obawiają się, że świadczy on o poważnych i zagrażających ich życiu chorobach serca. Każdy przecież wie, że to właśnie ten organ znajduje się tuż obok klatki piersiowej, z lewej strony ciała. Skoro więc ból jest wyczuwalny w tym miejscu, musi być on oznaką tego, że to z sercem akurat teraz dzieje się coś niedobrego.

Czy jednak aby na pewno? Mimo iż niemalże każdy, kto odczułby coś podobnego, pomyślałby właśnie w ten sposób, nie miałby zbyt wiele racji. Bo wbrew pozorom serce jest umiejscowione zupełnie gdzie indziej, a samo kłucie serca bywa niejednokrotnie mylone z całkowicie innymi symptomami.

Jak zatem właściwie zdiagnozować taki objaw?

Najpierw trzeba dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę mieści się serce. Znając jego konkretne umiejscowienie, można potem samemu się właściwie zdiagnozować. A jeśli okaże się, że ten wcześniejszy ból wcale nie był wywoływany przez serce, powinno się go przeanalizować raz jeszcze. O czym zatem może on świadczyć? Jakiej choroby może być objawem?

Kłucie serca dość często pojawia się przy chorobach prostych, zwykłych i teoretycznie niezagrażających zdrowiu czy życiu – może być bowiem objawem najprostszego przeziębienia. Ból wyczuwalny jest tutaj właśnie w samej klatce piersiowej. Czasem może bardziej dokuczać z prawej strony, jednak zwykle jest odczuwalny po stronie lewej. Staje się bardzo intensywny w momencie, gdy chory zaczyna kaszleć. Może też nieco bardziej dokuczać osobom, u których dojdzie dodatkowo do podwyższenia się temperatury ciała, czyli wyższej gorączki.

badanie kardiolog

Przeziębienie daje bardzo różne i wielowymiarowe objawy, dlatego jednym z nich może być nawet takie pozorne kłucie najważniejszego organu w ciele człowieka. A jak sobie z nim poradzić? Jak załagodzić tą dolegliwość lub całkowicie się jej pozbyć? Trzeba po prostu zawalczyć z samym przeziębieniem, a metod na to jest naprawdę wiele. Doskonale sprawdzą się proste herbatki, które rozgrzeją organizm od środka i zmobilizują go do walki z atakującymi go wirusami.

Można je też zastąpić ciepłym mlekiem i dodać do niego kilka łyżek naturalnego miodu, sok z malin lub przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Taka bomba witamin i minerałów zabójczo zadziała na związki chorobotwórcze. W ciągu kilku dni po przeziębieniu nie będzie nawet jednego śladu!

Ból odczuwalny w klatce piersiowej może też pojawić się na skutek forsownego wysiłku fizycznego. Jeżeli człowiek, który do tej pory nie miał zbyt wiele wspólnego ze sportem i rzadko kiedy chociażby spacerował, nagle uda się na bieżnię i będzie biec na swoich maksymalnych możliwościach przez dwie godziny, nie powinien dziwić się temu, że później całe jego ciało zacznie krzyczeć. Wszystkie mięśnie, organy i komórki zostaną widocznie i mocno przeciążone.

Zostaną osłabione i przez to właśnie całe ciało stanie się obolałe. Bardzo często też takie kłucie serca towarzyszy osobom ćwiczącym na siłowni. Co prawda adepci takich miejsc, przyzwyczajeni do podnoszenia naprawdę sporych ciężarów, raczej nie mają z nimi problemów, jednakże u osób początkujących mogą się one pojawiać. Bóle klatki piersiowej mogą wystąpić również podczas prób bicia życiowych rekordów – gdy człowiek po prostu będzie musiał znacząco się wysilić, znacznie bardziej niż robił to dotychczas.

Czy takimi objawami trzeba się przejmować?

u lekarza

Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim należy mierzyć siły na zamiary. Nie wolno już na pierwszej wizycie na siłowni zakładać sobie maksymalnych obciążeń na sztangę i próbować rywalizować z ogromnymi mięśniakami. Do wszystkiego trzeba podejść ze spokojem. W przeciwnym wypadku można zrobić sobie poważną krzywdę, która i tak nie pozwoli na kontynuowanie treningów. A lepiej już chyba ćwiczyć spokojniej i regularnie, aniżeli wcale.

Ostatnim powód, dla którego serce może kłuć i boleć, również jest związany z aktywnością fizyczną. Mimo iż od lat panuje przekonanie, iż „sport to zdrowie”, jeżeli jest uprawiany nieodpowiednio lub przez nieodpowiednie osoby, potrafi wyrządzić sporo złego. Przeciążania mięśni, do których dochodzi m.in. podczas treningów interwałowych oraz podnoszenia ciężarów, negatywnie wpływają na nerwy i zaczynają je uszkadzać.

Gdy dojdzie do ich urazu, może pojawić się silny ból. Bardzo często sportowcy skarżą się na niego właśnie w okolicach swojej klatki piersiowej. Nie wiedzą, z czego on wynika, podczas gdy sami do niego doprowadzają. Ćwiczyć na pewno warto – ale zawsze trzeba to robić z głową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here