Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

Cukrzyca to choroba, w której mamy do czynienia z niedoborem lub brakiem insuliny, co powoduje podniesione stężenie glukozy we krwi. Niedobór może być względny lub bezwzględny w zależności od typu cukrzycy. W cukrzycy typu pierwszego komórki beta odpowiedzialne za produkcję insuliny są zniszczone. Często jest to całkowite zniszczenie co wiąże się z całkowitym brakiem insuliny. W cukrzycy typu drugiego głównym problemem jest insulinooporność. Komórki mięśniowe, tłuszczowe, nerwowe i inne są mało wrażliwe na insulinę i potrzeba jej więcej do prawidłowego działania. Występuje względny niedobór insuliny.

Celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie prawidłowej glikemii, czyli stężenia cukru we krwi. Każdy cukrzyk musi być wyposażony w glukometr. Jest to urządzenie, które mierzy stężenie cukru, zwanego glukozą we krwi włośniczkowej. Po nakłuciu opuszki palca, kroplę krwi umieszcza się na pasku wsuwanym do glukometru. Po paru sekundach na ekranie urządzenia wyświetla się wynik. Wysokie stężenie glukozy należy obniżyć przez podanie insuliny. W cukrzycy typu pierwszego dostarczanie insuliny z zewnątrz to jedyna akceptowana metoda leczenia.

Insulinę podaję się w iniekcjach do tkanki podskórnej. Najczęściej nakłuwa się okolicę pępka lub ramię. Można dokonać wstrzyknięcia za pomocą pena lub wykorzystać pompę insulinową. Insulinę dawkuje się w jednostkach. Ilość jednostek insuliny, którą należy podać jest zależna od wielu czynników. Należą od nich indywidualna insulinowrażliwość, stężenie glukozy we krwi, planowany wysiłek fizyczny lub posiłek. Niebezpieczna dla zdrowia jest zarówno hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy), jak i hipoglikemia.

Każdy chorujący na cukrzycę musi zostać wyedukowany, aby wiedział jak często mierzyć stężenie glukozy i jak dawkować insulinę. Glukometry i pompy insulinowe, czy też peny można nabyć w specjalnych sklepach medycznych. Sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl ma bardzo bogatą ofertę. Każdy cukrzyk znajdzie coś dla siebie.

diabetyk24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here