Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. To ono odpowiada za prawidłowe natlenowanie naszego organizmu poprzez pompowanie krwi, dostarcza również składniki odżywcze do wszystkich narządów i tkanek. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób serca. W przypadku podejrzenia występowania zaburzeń w pracy mięśnia sercowego pomocne są badania kardiologiczne.

Elektrokardiografia – podstawowe badanie do oceny pracy serca

Potocznie nazywane EKG, badanie wykonywane przy pomocy elektrokardiogramu. Uwidacznia obraz elektrycznej aktywności serca poprzez elektrody przymocowane na klatce piersiowej i kończynach pacjenta. Pozwala ono na ocenę rytmu i częstości uderzeń serca. Badanie to jest pomocne w diagnostyce zaburzeń rytmu serca – arytmii, uszkodzeń mięśnia sercowego u pacjentów po przebytym zawale lub u tych którzy właśnie go przechodzą. W trakcie badania można również określić wielkość komór.

EKG jest wykonywane w spoczynku, tzw. EKG spoczynkowe. Pacjent leży na łóżku lub kozetce z odkrytymi kończynami i klatką piersiową, do których przymocowywane są, na specjalnym żelu, przyssawki lub uchwyty. Badany powinien pozostać w bezruchu. Całość trwa około 10 minut.

Drugi rodzaj badania to EKG wysiłkowe, które ocenia pracę serca podczas wysiłku i wzrastającego zapotrzebowania na tlen. Badanie wykonywane jest najczęściej na bieżni lub rowerze treningowym. Przed jego rozpoczęciem na klatkę piersiową przykleja się elektrody EKG a na ramię zakłada mankiet mierzący ciśnienie.

Pacjent rozpoczyna od spokojnego marszu lub pedałowania, sukcesywnie intensywność wysiłku jest zwiększana. Badanie to, w przeciwieństwie do spoczynkowego, wymaga obecności lekarza, w wypadku pogorszenia się stanu pacjenta. Obraz EKG oraz ciśnienie jest na bieżąco monitorowane. Badanie trwa dłużej, bo około 30 minut.

badania kardiologiczne

Całodobowy pomiar pracy serca – badanie EKG metodą Holtera

To badanie kardiologiczne pozwala na ocenę rytmu oraz częstości skurczów mięśnia sercowego przez 24 godziny. Umożliwia to na monitorowanie jego pracy nie tylko w spoczynku, ale także podczas wykonywania codziennych czynności i snu. Lekarz ma możliwość również powiązania występujących u pacjenta objawów, takich jak osłabienie, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, z zapisem badania EKG. Badanie może być wykonywane w szpitalu, przychodni, a także w domu.

Pacjent ma przymocowane elektrody EKG do klatki piersiowej, które są połączone z przenośnym aparatem na baterie, który rejestruje i zapisuje wyniki, przypiętym na pasie wokół bioder. Podczas badania pacjent powinien wykonywać standardowe codzienne czynności. Zalecone ma również prowadzenie dzienniczka, zawierającego ewentualne niepokojące objawy, większą aktywność fizyczną, pory posiłków i tym podobne. Po badaniu lekarz analizuje zapisy urządzenia oraz dzienniczka. Wynik jest zazwyczaj dostępny do 7 dni.

Całodobowy pomiar ciśnienia – holter RR

Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentowi zostaje założony mankiet, który jest połączony z przenośnym urządzeniem przyczepionym do pasa. Urządzenie wyposażone jest w automatyczną pompę, która co 15 minut w ciągu dnia i 30 minut w ciągu nocy, pompuje makiet i rejestruje wartości ciśnienia tętniczego. Po badaniu lekarz analizuje wyniki z urządzenia. Badanie to jest wykonywane głownie w celu diagnostyki nadciśnienia tętniczego oraz nagłych zmian ciśnienia.

kardiolog

Echokardiografia serca

USG serca, wykonywane jest przy pomocy głowicy ultrasonograficznej. Pozwala na badanie struktur i ruchów serca, jego kurczliwości oraz przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór oraz przez naczynia krwionośne. Podczas badania można ocenić pracę zastawek, wielkość i pracę komór serca, wykryć wady serca lub nowotwory. Wykrywany jest również płyn w worku osierdziowym.

Badanie echokardiograficzne razem z EKG są najważniejszymi badaniami kardiologicznymi w ocenie stanu mięśnia sercowego i jego pracy. Wskazaniem do jego wykonania są: zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, zapalenie mięśnia sercowego. Wynik jest najczęściej nagrywany na płytę aby mógł zostać ponownie odtworzony przez lekarza.

Jakie badania kardiologiczne wykonać?

Pytanie to raczej powinno być skierowane do naszego lekarza prowadzącego. Jeżeli jesteśmy pacjentami ze zdiagnozowaną chorobą serca to na pewno jesteśmy pod ścisłą kontrolą kardiologiczną.

Jeśli chodzi o osoby zdrowe lub takie, u których dopiero podejrzewa się któreś ze schorzeń, lekarz rodzinny powinien pokierować do specjalisty kardiologa lub zlecić badanie EKG. Jest ono badaniem najprostszym, a zarazem dającym wiele informacji, które dobry internista będzie w stanie wykorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here