Dbając o nasze zdrowie powinniśmy poddawać się wielu badaniom, które sprawdzą stan naszych organów oraz całościowo organizmu. Jednym z takich badań jest badanie HSG, które powinny robić sobie kobiety. Co to za badanie? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.moda.info.pl/hsg-badanie-czym-jest-i-na-czym-polega/

Badanie

HSG to badanie rentgenowskie macicy oraz jajowodów, które pozwala na ocenę ich budowy oraz kształtu. Dodatkowo w trakcie badania można się dowiedzieć, jaka jest drożność jajowodów oraz stan, w którym znajduje się błona śluzowa macicy.

Ta metoda pozwala na wykrycie wszelkich zmian w macicy, a dodatkowo można wykryć polipy, guzy oraz niewydolność szyjki macicy.

Badanie to wykonuje się najczęściej w przypadku poszukiwania przyczyn niepłodności. Jest ono inwazyjne, gdyż do dróg rodnych kobiety wprowadza się środek kontrastujący, a następnie wykonuje zdjęcia lub nagrywa filmik, który pokazuje wygląd kanału szyjki macicy oraz jajowodów. Najczęściej wykrywa ono wszelkie guzy, które mogą tam znajdować.

Zanim dojdzie do badania

Należy się odpowiednio przygotować do badania HSG. Wówczas robi się najpierw, na polecenie lekarza, badanie USG oraz badanie ginekologiczne. Wykonuje się także cytologię oraz wymaz z kanału szyjki macicy.

Do badania przystępuje się w momencie, gdy ma się opróżniony pęcherz oraz wcześniej się wypróżniło. Nierzadko podaje się również lek rozkurczowy. Gdy podczas badania podany kontrast sprawnie przenika do jajowodów, oznacza to, że są one całkowicie drożne. A jeśli nie, to znaczy, że gdzieś znajdują się pewne nieprawidłowości.

Badanie to przeprowadza się głównie kobietom, które starają się zajść w ciążę, jednakże nie udaje im się to przez długi czas. Ze względu na to, że jest dość inwazyjne, można odczuwać dyskomfort w trakcie i po badaniu. Badanie również pozwoli na zweryfikowanie stanu jajowodów oraz macicy, czy nie znajdują się w ich obrębie jakieś guzy, polipy lub inne niepożądane zmiany.

Przeczytaj też: http://www.poradypanidomu.pl/moda/obuwie-dla-kobiet-modny-akcent/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here