Stopy to zdecydowanie najbardziej eksploatowany narząd naszego ciała. Od momentu, gdy o 6 rano wstaniemy z łóżka, aż do późnych godzin wieczornych są one narażone na wysiłek i urazy. By ich uniknąć należy wykonać profesjonalne badanie stóp. Dowiedz się, kto w szczególności powinien się na nie zdecydować.

Najbardziej zmęczona część ciała

Jeżeli pracujesz głową, to po całym dniu czujesz się wypompowany psychicznie. Z kolei jeżeli pracujesz rękom, to na koniec dnia nie marzysz o niczym innym, jak nie dotykaniu żadnych przedmiotów. Jednak i tak najbardziej zmęczone są nasze nogi i stopy. Tak, nie ma większego znaczenia, jak wygląda twój dzień w pracy i co konkretnie robisz. Zawsze największymi poszkodowanymi są stopy. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem stopa musi utrzymać ciężar całego ciała. Statystyczny mężczyzna waży około 90 kilogramów, zaś ludzkie stopy, to niecałe 3% masy całego ciała. Oznacza to, że mniej niż 2,5 kilograma musi zapewnić stabilną pozycję pozostałym 88 kilogramom, a robi to dzięki skomplikowanej budowie. Nasze stopy to 33 stawy i 26 kości, które każdego dnia muszą sobie radzić z naciskiem sięgającym aż 500 ton. W związku z tym nie dziwi zupełnie, że stopy mogą być narażone na urazy, zwyrodnienia oraz choroby. A jak je zdiagnozować? Najlepiej przy pomocy badania stóp.

Kiedy wybrać się na badanie stóp?

Właściwie to pytanie jest źle zadane, bowiem powinniśmy poszukać odpowiedzi na to, kto powinien wykonać badanie stóp, nie zaś kiedy. W przypadku chorób stóp, czas, jak w każdym innym przypadku, gra największą rolę. Dlatego, jeżeli podejrzewamy jakiekolwiek zwyrodnienie, im szybciej wybierzemy się do specjalisty na badanie stóp, tym lepiej. A kto jest na nie narażony? Grup ryzyka jest całkiem sporo i należą do nich przede wszystkim: osoby cierpiące na otyłość, zawodowi sportowcy czy osoby wykonujące pracę stojącą. Zobacz pod tym linkiem szczegóły dotyczące przebiegu badania.

Podoskopowe badanie stóp – co to jest?

Badanie stóp, o którym mówiliśmy powyżej, to badanie podoskopowe. Ma ono na celu ocenę stabilności stóp, a co za tym idzie, ich diagnozę. Istnieje cały szereg wskazań, co do jego wykonania. Są to m.in.: ból stóp, kolan i kręgosłup, leczenie np. płaskostopia u dzieci i dorosłych, czy halluksów, wykonywanie pracy stojącej czy zdiagnozowana cukrzyca. W większości przypadków zalecanym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne – Ortomedicum. Nie tylko pomagają bezboleśnie wyleczyć nasze stopy, ale i dostaniemy je niemal od ręki, dzięki czemu kurację możemy rozpocząć tego samego dnia, w którym poznaliśmy diagnozę.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here