Czasem nie ma wyjścia – trzeba wziąć antybiotyk, żeby wygrać z infekcją bakteryjną. Należy jednak pamiętać, że antybiotykoterapia obciąża organizm i sprzyja biegunce. Zadbaj o to, aby skutki uboczne leczenia były jak najmniej uciążliwe, a zwalczanie biegunki skuteczne.

Antybiotyki są najszybszym sposobem na pokonanie zakażeń bakteryjnych. Przepisane w odpowiednim momencie, w ciągu kilku dni całkowicie pokonują infekcję. Niestety równocześnie naruszają równowagę naturalnej flory bakteryjnej, sprzyjając czasem stanom zapalnym jelit, nietolerancjom pokarmowym czy zakażeniom grzybiczym. Biegunka przy antybiotykach jest najczęstszym skutkiem ubocznym leczenia – może dotyczyć nawet co trzeciego pacjenta.

Biegunka przy antybiotykach – skąd się bierze?

Głównym zadaniem antybiotyków jest pokonanie bakterii atakujących organizm. Niestety lek nie działa wybiórczo i przy okazji niszczy też te dobre bakterie, które żyją w naszych jelitach. Zaburzona flora bakteryjna sprzyja namnażaniu się szczepów chorobotwórczych, normalnie kontrolowanych przez bakterie nam przyjazne. Co więcej, jelita i żyjące w nich bakterie mają spory wpływ na układ odpornościowy. Przy osłabieniu systemu łatwiej o atak patogenów z zewnątrz, a w efekcie o biegunkę.

Szczególnie narażone na biegunkę są małe dzieci, osoby starsze, jak również te po długiej kuracji antybiotykowej (powyżej miesiąca). U nich zwalczanie tej nieprzyjemnej przypadłości może okazać się trudniejsze.

Biegunka przy antybiotykach – czy należy się martwić?

Najczęściej biegunka przy antybiotykach ma przebieg łagodny i nie wymaga ani odstawiania leków, ani szczególnego postępowania – zwłaszcza gdy stosujesz się do zaleceń lekarskich. Wraz z zakończeniem kuracji mija, a organizm w końcu odzyskuje równowagę.

Nie oznacza to jednak, że tę przypadłość można po prostu zlekceważyć. Nie dość, że jest krępująca i uciążliwa, to przede wszystkim grozi odwodnieniem, a to już stan niebezpieczny dla naszego zdrowia – u małych dzieci i osób starszych nierzadko kończy się leczeniem szpitalnym. Dlatego istotne jest uzupełnianie płynów, a w przypadku podejrzenia znacznego odwodnienia (pogorszenie stanu ogólnego, oddawanie mniejszej ilości moczu, utrata elastyczności skóry) należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pilna porada lekarska jest wskazana również wtedy, gdy biegunce towarzyszą dreszcze, gorączka czy silny ból brzucha. Takie objawy mogą sugerować zapalenie jelit.

Zwalczanie biegunki – zaufaj probiotykom

Lekarze przy antybiotykoterapii (a także po jej zakończeniu) zalecają stosowanie probiotyków (dobrych bakterii) nie tylko wtedy, gdy pojawią się nieprzyjemne objawy. Jak zatem wybrać dobry probiotyk na biegunkę? Warto zdecydować się na taki, który ma w składzie między Lactobacillus rhamnosus GG, jak np. Active Flora baby. To probiotyk o udowodnionym działaniu, który dzięki swojemu składowi pomaga przywrócić ogólną równowagę organizmu i usprawnić pracę jelit. Zawarty w nim szczep bakterii znacznie przyspiesza zwalczanie dolegliwości, ale można go używać również profilaktycznie, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki przy antybiotykach aż trzykrotnie. Krople są bezpieczne dla dorosłych, dzieci od pierwszego dnia życia oraz kobiet w ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here