Botoks, inaczej toksyna botulinowa to popularnie nazywany jad kiełbasiany. Wszystkie powyższe nazwy wskazują na to, że jest to substancja o nieobojętnym znaczeniu dla naszego organizmu. I tak właśnie jest – botoks to tak zwana neurotoksyna, czyli substancja o działaniu porażającym na układ nerwowy. Jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe, czyli takie, które do rozwoju i życia nie potrzebują tlenu, co więcej – tlen uniemożliwia im funkcjonowanie. Stąd, bakterie te bytują najczęściej głęboko w glebie albo w różnego rodzaju konserwach (mięsnych, jarzynowych lub innych). Jej działanie na nasz organizm nie jest obojętne, ale to nie znaczy, że jest wyłącznie negatywne.

Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną biotoksyną. Do zatruć jadem kiełbasianym (czyli botoksem) może dojść po spożyciu tej toksyny, inhalacji lub podaniu dożylnym. Najczęściej do zatruć dochodzi po jej spożyciu lub zranieniu się podczas prac ogrodniczych. Więcej informacji tutaj.

Botoks w medycynie

Toksyna botulinowa ma jednak pewne zalety, i dzięki nim udało się ją wykorzystać w medycynie (nie tylko estetycznej, gdzie rządzi uroda!). W odpowiednich dawkach stosuje się ją w przypadłościach związanych z nadmiernym napięciem mięśniowym (przykładem takiej choroby jest zez).

Medycyna estetyczna również znalazła zastosowanie dla toksyny botulinowej. Pod nazwą botoks jest ona używana w celu niwelowania zmarszczek mimicznych, wywołanych kurczeniem się mięśni twarzy. Małe dawki toksyny botulinowej wstrzykuje się w odpowiednich miejscach twarzy pod skórę. Botoks działa lokalnie, tylko w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Nie ma więc obaw, że się przemieści i porazi inne, nieplanowane obszary twarzy. Po zabiegu skóra jest gładsza, zmarszczki mniej widoczne a twarz odzyskuje młody i promienny wygląd. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy (około 4-6).

Zabieg wstrzyknięcia botoksu to mało inwazyjna procedura, która jednak niesie za sobą ryzyko pewnych niegroźnych powikłań. Są również przeciwwskazania, o których każdy kosmetolog lub klinika medycyny estetycznej powinien poinformować przed zabiegiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here