Każdy z nas słyszał na pewno o zawale serca. Co więcej, każdy z nas ma w otoczeniu osobę, która kiedyś miała zawał lub przynajmniej zdiagnozowany stał przedzawałowy. Warto przyjrzeć się bliżej sprawie. Czym właściwie jest zawał serca, jak uchronić się przed nim i co zrobić, gdy rozpoznamy, że ktoś obok nas właśnie ma zawał?

Co to jest zawał serca?

Zawał serca to właściwie ostry zespół wieńcowy. Jest to nagły zawał mięśnia sercowego, spowodowany nagłym ograniczeniem lub całkowitym zablokowanie przepływu krwi przez wieńcowe tętnice w naszym układzie krwionośnym.
Aby to zrozumieć, należy wyobrazić sobie, że do naszego serca doprowadzają dwie tętnice: jedna jest mniejsza, druga wyraźnie większa. Do zawału dochodzi, gdy do serca dociera za mało krwi z jednej z tętnic. Krew nie przepływa przez tętnice, gdy ich światło jest zapchane.

Zatykanie tętnic jest spowodowane przez szereg czynników, które omówimy wkrótce. Zależnie od tego, czy zablokowana zostaje mniejsza, czy większa tętnica, możemy mówić o ryzyku śmierci wskutek zawału lub też nie. Najgroźniej jest oczywiście, gdy zablokowana zostaje tętnica duża. Gdy problem pojawia się przy tej mniejszej, wówczas pacjent może nawet nie odczuć, że miał zawał.

Jak dochodzi do zawału?

W dłuższej perspektywie, do zawału dochodzi wskutek rozwinięcia się miażdżycy. Miażdżyca powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych, szczególnie tętnic. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest cholesterol – dlatego konieczne jest stałe monitorowanie jego poziomu u osób, odnośnie których możemy podejrzewać, że coś jest nie tak z układem krwionośnym.

Stałe monitorowanie poziomu cholesterolu we krwi jest też konieczne, gdy jesteśmy już po jednym zawale.
Miażdżyca jest zjawiskiem, które rozwija się latami. Niekiedy pacjentom trudno jest sobie wyobrazić, że stale podnoszący się lub utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić w efekcie do tak nagłego wydarzenia, jakim jest zawał serca.

telefon alarmowy

Dlaczego zawał serca przychodzi nagle?

Do zawału spowodowanego miażdżycą dochodzi, gdy nadrywa się tak zwana blaszka miażdżycowa. Blaszka uszkadza naczynie krwionośne. Płytki krwi oblepiają to miejsce i znacznie zawężają przepływ krwi przez całe naczynie. Zdarzeniu towarzyszy gwałtowny skurcz, do którego dochodzi w tętnicy. Wszystko to ma dość nagły przebieg i dlatego do zawału dochodzi nagle, a całe zdarzenie ma dość gwałtowny przebieg.

Zawał serca a dławica piersiowa
Zawał serca jest niekiedy mylony z zupełnie innym zjawiskiem: z dławicą piersiową. Dławica piersiowa niestabilna ma bardzo zbliżone objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, jednak wymaga zupełnie innego leczenia i ma też zupełnie inne konsekwencje dla organizmu niż zawał.

Czynniki ryzyka, czyli co doprowadza nas do zawału?

Istnieje szereg czynników, które znacząco przyczyniają się do pojawienia się zawału serca. Pierwszy z nich to palenie papierosów. Substancje w nich zawarte ograniczają światło tętnic. Jest to też wspomniany nadmiar złego cholesterolu, o którym pisaliśmy, że trzeba go monitorować. Poza monitorowaniem, oczywiste jest też, że trzeba próbować go obniżyć. Służy temu odpowiednia dieta, dobre nawyki związane ze snem, odpowiednia dawka ruchu, a także ograniczenie stresu.

Kolejny czynnik, który może doprowadzać do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału to oczywiście cukrzyca. O ile samo leczenie cukrzycy jest trudne, to jednak warto mieć na względzie, że jeśli go zaniechamy, może nam grozić zwiększone ryzyko zawału serca, nawet w młodym wieku.

co to jest zawał serca

Kolejna istotna sprawa to nadciśnienie tętnicze – bezpośrednia pochodna przezywanego przez nas stresu, a także wynik naszej higieny psychicznej. Śmiech, dobre kontakty z ludźmi i zadowolenie z siebie to podstawa.
Osoby otyłe, a także szczupłe osoby, ale które nie uprawiają żadnego sportu są również narażone na wystąpienie zawału.

Zawał serca u osób zdrowych

Ciekawostką jest fakt, że do zawałów dochodzi częściej u mężczyzn. Częściej oczywiście też zawał występuje u osób starszych niż u młodszych, aczkolwiek w ostatnich latach obserwuje się znaczące zwiększenie występowanie zawałów u osób, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, a więc u osób, które powinny być w szczytowej formie na tle całej linii życia!
Czasami do zwału dochodzi wskutek skurczu tętnicy wieńcowej, która nie jest spowodowana miażdżycą ani żadnymi opisanymi wyżej czynnikami. Również osoby z wadami serca mogą mieć zawał, niezależnie od tego jak zdrowy prowadzą tryb życia. Pod opieką kardiologów powinny być też osoby, które mają stwierdzoną niedokrwistość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here