W układzie krwionośnym człowieka krąży nieustannie około 5 litrów krwi. Serce jest odpowiedzialne za nadawanie siły całemu układowi krążeniowemu – dzięki uderzeniom serca krew może przepływać przez cały organizm odbierając toksyny z wątroby i transportować je do nerek.

Może też odbierać tlen z płuc i zaprowadzać go do wszystkich mięśni. Serce ma siłę dzięki wielkiemu mięśniowi zlokalizowanemu w jego obwodzie. Istnieje niestety szereg czynników, które mogą osłabiać sam mięsień sercowy. Zaskakująco wiele z nich związanych jest z nieprawidłowym wyjściem z przeziębień i gryp. Poniżej pokażemy, jak dbać o mięsień sercowy, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.

Zapalenie mięśnia sercowego to groźna choroba, która może doprowadzić do kardiomiopatii zapalnej. W konsekwencji może dojść do niewydolności mięśnia sercowego oraz krążenia. Gdy w porę nie rozpoznamy, co nam dolega, może dojść do zatrzymania krążenia i w konsekwencji nawet do całkowitej śmierci organizmu.

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

U podłoża zapalenia mięśnia sercowego leżą infekcje: wirusowe i bakteryjne. Mogą pochodzić nawet ze stanu zapalnego z niedoleczonego zęba. Nieleczone zęby otwierają wrota dla wnikających do organizmu bakterii gronkowca, paciorkowca, a także chlamydii oraz gruźlicy czy też zwykłych pneumokoków. Przez układ kostny jamy gębowej bakterie wędrują do serca osłabiając działanie jego głównego mięśnia. Gdy organizm jest osłabiony, wówczas może dojść do zapalenia mięśnia sercowego.

Ponadto, do zapalenia mięśnia sercowego może dojść w wyniku infekcji grzybiczej oraz po zaatakowaniu organizmu człowieka przez pierwotniaki. Gdy toczy nas pasożyt, na przykład gdy w naszym układzie pokarmowym zakotwiczyła się glista ludzka, wówczas również jest duże prawdopodobieństwo, że może dojść w konsekwencji do zapalenia mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego jako wynik chorób
Zapalenie mięśnia sercowego może pojawić się w przypadku chorób autoimmunologicznych (wówczas schorzenie ma charakter niezwykle przewlekły), a także w wyniku chorób z grupy reumatoidalnych oraz w wyniku zapalenia stawów. Nierzadko pacjenci trafiają do szpitala z rozpoznaniem zapalenia mięśnia sercowego w wyniku sarkoidozy oraz w wyniku toczącego się przez wiele lat w ich organizmie tocznia rumieniowatego układowego. Czasami także choroby tkanki łącznej wywołują toczeń rumieniowaty.

Zapalenie mięśnia sercowego jako wynik stosowania niektórych leków
Niektóre leki, takie jak na przykład te pochodzące z grupy penicylin mogą wywołać chorobę mięśnia sercowego. Często są to także leki przeciw gruźlicy oraz leki z przeciwzapalne (w przypadku przedawkowania). Warto również wiedzieć, że regularne zażywanie ciężkich narkotyków może wywołać zapalenie mięśnia sercowego. Osoby zatrute metalami ciężkimi również są w grupie ryzyka. Dodatkowo, po promieniowaniu, na przykład naświetlaniu klatki piersiowej, lawinowo wzrasta możliwość wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego.

serce jabłko

Jakie są objawy zapalenia mięśnia sercowego?

Pierwszy, najbardziej charakterystyczny objaw to znaczne przyspieszenie akcji bicia serca – częstotliwość bicia serca może wzrosnąć nawet do 1000 uderzeń na jedną minutę. Dodatkowo pacjent może odczuwać kołatanie serca, które nie przynosi bólu, ale znacznie podwyższa poziom lęku. Zdecydowanie też współwystępują tutaj takie objawy jak osłabienie, spuchnięcie kostek u nóg oraz spuchnięcie podudzi. Warto zwrócić uwagę na duszności oraz poczucie gorąca.

Zapalenie mięśnia sercowego czasami jest trudne do rozpoznania ze względu na to, że schorzenie to rozwija się na bazie innej choroby, która nadal trwa. Jeśli więc chory ma grypę i odczuwa z tego tytułu najróżniejsze dolegliwości, wówczas warto skupić się i wyizolować wśród nich te, które mogą być charakterystyczne właśnie dla mięśnia sercowego.

człowiek

Jak diagnozuje się zapalenie mięśnia sercowego?

Gdy do szpitala trafia osoba z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego, wówczas na pierwszym miejscu trzeba wykonać badania krwi. Wtedy okaże się, jaki jest stopień opadu krwinek oraz czy występuje leukocytoza. Następnie, wykonuje się EKG w celu wychwycenia pewnych cech uszkodzenia mięśnia sercowego, do którego oczywiście dochodzi przy stanach zapalnych.

Dodatkowo, trzeba wykazać arytmie komorowe oraz nadkomorowe, które również powiedzą wiele doświadczonemu lekarzowi. Dodatkowo, wykonuje się RTG klatki piersiowej, a także echokardiogram. Podczas prześwietlenia często okazuje się, że serce samo w sobie jest znacząco powiększone. Dodatkowo, lekarze zlecają zrobienie rezonansu magnetycznego oraz biopsję mięśnia sercowego.

Biopsja, czyli pobraniu kawałka mięśnia to najbardziej inwazyjna metoda sprawdzania, co się dzieje i wykonywana jest tylko wtedy, gdy stan chorego jest poważny. Biopsja mięśnia sercowego pozwala na bardzo dokładne sprawdzenie stanu chemicznego tkanki otaczającej serce. Ze składników mięśnia można dokładnie wyczytać informacje pozwalające na leczenie zapalenia mięśnia sercowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUdar serca
Następny artykułCo to jest zawał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here