Częstoskurcz serca jest jednym z zaburzeń pracy naszego serca. Bicie serca jest przyspieszone, ale równe, nie tak jak w przypadku arytmii. O tachykardii możemy mówić wtedy, kiedy nasze serce pracuje zbyt szybko podczas spoczynku, przyspieszona akcja serca mająca miejsce podczas chodu, biegania czy przeżywania przez nas emocji jest czymś naturalnym i nie powinna wzbudzać w nas niepokoju.

Kiedy możemy mówić o tachykardii?

Częstoskurcz występuje kiedy nasze serce wykonuje 100 i więcej uderzeń na minutę w trakcie spoczynku. Norma waha się od 50 do 100 uderzeń na minutę, na ten wyniki składa się kilka czynników takich jak wiek, płeć czy nasz styl życia. Niekiedy podczas częstoskurczu serce potrafi przyspieszyć do 300-400 uderzeń na minutę co najczęściej skutkuje utratą przytomności, przy takiej akcji serca nasze serce nie nadąża przepompowywać krwi i nie dostarcza nam wystarczającej ilości tlenu.

Rodzaje tachykardii

Wśród tachykardii możemy wyróżnić kilka jej rodzajów

Częstoskurcz komorowy – Wzmożona akcja serca zaczyna się w ośrodku ektopowego komór serca

Częstoskurcz nadkomorowy – Jest to częstoskurcz wywodząca się z przedsionka lub przedsionków komorowych

Zatokowa – Naturalna tachykardia występująca podczas aktywności fizycznej lub przeżywania emocji

Jakie objawy występują podczas częstoskurczu?

Prócz podwyższonej akcji serca możemy wymienić kilka objawów którą mogą towarzyszyć tachykardii. Podczas ataku może nam towarzyszyć uczucie duszności, bólu w klatce piersiowej, ogólnego osłabienia organizmu. Nasze samopoczucie w tej sytuacji może być znacznie osłabione i jesteśmy bardziej skłonni do paniki.

Jeśli u osoby występują powyższe objawy i nie ustają bądź takie epizody powtarzają się, powinna się ona zgłosić do lekarza w celu wykonania badania EKG, EKG holtera, zakłada się go na 24 godzinny, co kilkadziesiąt minut wykonuje on nam pomiar i można stwierdzić lub wykluczyć daną chorobę serca. Ważnym badaniem jest też echo serca (echokardiografia), pozwoli nam ono wykluczyć poważne choroby serca takie jak choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego czy jego zapalenie.

Dlatego wizyta u specjalisty kardiologa jest konieczna z tego względu, że tachykardia może oznaczać poważną chorobę serca, która nieleczona prowadzi do poważnych powikłań i w rezultacie do śmierci chorego.

u lekarza

Tachykardia – jakie leczenie?

Mając diagnozę od kardiologa, zadecyduje on o dalszym leczeniu w zależności od rodzaju częstoskurczu leczenie może mieć inny przebieg.

Jak zadbać o nasze serce?

Serce jest naszym priorytetowym organem, bo w momencie ustania jego akcji umieramy. Dlatego warto wiedzieć jak możemy odciążyć nasz najsilniejszy mięsień i wesprzeć go w jego pracy.

Czynniki prowadzące do chorób serca:

-Nadciśnienie tętnicze
-Palenie papierosów
-Nadmierne spożywania napojów wyskokowych
-Narkotyki
-Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
-Otyłość
-Niezdrowa dieta
-Nadmierny stres
-Cukrzyca

Jeśli chorujemy na nadciśnienie tętnicze, powinniśmy jak najszybciej zadbać o jego unormowania, wybrać się do kardiologa z prośbą o przepisanie właściwego medykamentu. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do powiększenia mięśnia sercowego w skutek czego może dojść do zawału i innych powikłań.

Jeśli palimy należy zaprzestać palenia tytoniu i nie przebywać w pomieszczeniach się się pali.

serce

Ograniczyć spożywanie alkoholu, nie za często i nie dużo

Unikać narkotyków, gdyż duża część z nich prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi, w skutek czego nasze serce zostaje osłabione i musi szybciej przepompowywać krew.

Ruszmy się z domu, jeśli mamy siedzącą pracę, to chociaż po pracy lub w weekendy wybierzmy się na spacer, rower, bieganie, siłownię, basen, fitness czy jakąkolwiek inną aktywność fizyczną.

Jeśli jesteśmy osobami mającymi znaczną nadwagę lub chorujemy na otyłość powinniśmy jak najszybciej wziąć się za siebie, udać do dietetyka który pomoże nam ułożyć plan żywienia, a następnie do trenera personalnego który ułoży nam plan treningowy i będzie motywował do walki z kilogramami.

Unikajmy stresu, jeśli mamy nazbyt stresujące zajęcia w pracy czy pracujemy z ludźmi którzy uniemożliwiają spokojną pracę w miłej atmosferze poważnie zastanówmy się nad poszukaniem sobie innego zajęcia, żadne pieniądze nie zwrócą nam zdrowia.

W przypadku cukrzycy powinniśmy ściśle trzymać się zaleceń lekarza, gdyż diabetycy często umierają na serce przedwcześnie. Tutaj kluczową rolę odgrywa nasza dieta.

Dlatego jak widzimy warto sobie to wszystko przemyśleć i podjąć dobrą decyzję, wiadomym jest, że nie jesteśmy robotami i często nie wywiążemy się z tego co zostało powyżej napisane, ale warto walczyć i się nie poddawać, ograniczać palenie, alkohol, wystrzegać się innych substancji i w miarę przestrzegać diety, nasze serce jak i cały organizm z pewnością będzie nam bardziej przychylny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZawał ściany dolnej
Następny artykułZawał w młodym wieku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here