Zawał serca ma miejsce, gdy dochodzi do nagłego, całkowitego zablokowania tętnicy, która dostarcza krew do serca. Serce posiada trzy tętnice wieńcowe, dwie z nich, dostarczają natlenioną krew do mięśnia sercowego. Jeśli jedna z tych tętnic lub gałęzi zostanie nagle zablokowana, część serca zostanie pozbawiona tlenu, stan taki nazywamy „niedokrwieniem serca”.
Jeśli niedokrwienie mięśnia sercowego trwa zbyt długo, „głodzona” tkanka serca obumiera.

Większość ataków serca występuje w ciągu kilku godzin – nigdy więc nie czekaj, aby poszukać pomocy, jeśli czujesz, że atak serca Ciebie dotyczy. W niektórych przypadkach zawał serca nie daje żadnych objawów, ale większość ataków powoduje silny ból w klatce piersiowej.

W miarę starzenia się, gładkie wewnętrzne ściany tętnic, które dostarczają krew do serca, mogą ulec uszkodzeniu i zwężeniu z powodu gromadzenia się tłuszczu, zwanego blaszką miażdżycową.
Kiedy obszar blaszki pęka, komórki krwi i inne jej składowe przyklejają się do uszkodzonego obszaru, tworząc skrzepy krwi. Atak serca pojawia się, gdy skrzep krwi całkowicie blokuje przepływ krwi i poważnie zmniejsza jej dopływ do mięśnia sercowego. W wyniku tego niektóre obszary mięśnia sercowego zaczynają obumierać.

Im dłużej blokada ta nie jest poddana leczeniu, tym bardziej mięsień sercowy ulega uszkodzeniu. Jeśli przepływ krwi nie zostanie szybko przywrócony, uszkodzenie mięśnia sercowego jest trwałe.

Zawał serca jest czasem nazywany zawałem mięśnia sercowego (MI), ostrym zawałem mięśnia sercowego, niedrożnością tętnic wieńcowych lub zakrzepicą wieńcową. Zawał serca ma miejsce, gdy dochodzi do nagłego i całkowitego ograniczenia przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, która dostarczają krew do obszaru serca. Zawał mięśnia sercowego dzielimy na trzy rodzaje: zawał przedniej ściany serca, zawał tylnej ściany serca oraz zawał ściany dolnej.

operacja serca

Podstawową przyczyną ataku serca jest choroba niedokrwienna serca

Niektórzy ludzie mogą nie wiedzieć, że cierpią na chorobę wieńcową, dopóki nie dostaną ataku serca. Inni z kolei mogą doświadczyć zwału serca po tygodniach, miesiącach lub nawet latach występowania u nich choroby wieńcowej.
Objawy ataku serca mogą być różne u różnych osób i nie zawsze mogą być nagłe lub ciężkie. Można do nich zaliczyć: ostry ból w klatce piersiowej, stany lękowe, uczucie duszności, tachykardia, bladość, zawroty głowy i omdlenie, osłabienie, nudności i wymioty, zimny, lepki pot, kołatanie serca, podwyższona temperatura ciała itp.

Jeśli zostaniesz skierowany do szpitala z podejrzeniem zawału serca, zespół medyczny zapewne wykona kilka badań, aby dowiedzieć się, czy ów zawał serca miał miejsce. Mogą one obejmować: elektrokardiogram (EKG), badania krwi, rentgen klatki piersiowej, angiogram naczyń wieńcowych. Testy te pomogą im wybrać najlepszą metodę leczenia.
Czas potrzebny na powrót do zdrowia po zawale, zależy od stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego. Niektórzy ludzie czują się na tyle dobrze, że po dwóch tygodniach są w stanie wrócić do pracy. Inne osoby mogą odzyskiwać siły przez kilka kolejnych miesięcy.

Proces rekonwalescencji ma na celu:
– zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału serca, poprzez kombinację zmian stylu życia, takich jak wprowadzenie zdrowej diety i leków, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi;
– stopniowo przywrócić twoją sprawność fizyczną – abyś mógł powrócić do normalnych czynności (tzw. rehabilitacja kardiologiczna).

Większość ludzi wraca do pracy po zawale serca, ale jak szybko to następuje, zależy od stanu zdrowia, stanu serca i rodzaju wykonywanej pracy.
Powikłania zawału serca mogą być poważne i potencjalnie zagrażać życiu. Obejmują one:
– arytmię – to nieprawidłowe tętno, w którym serce zaczyna bić coraz szybciej, a następnie przestaje bić (zatrzymanie akcji serca);
– wstrząs kardiogenny – gdzie mięśnie serca są poważnie uszkodzone i nie mogą już dłużej się kurczyć, aby dostarczyć wystarczającej ilości krwi;
– pęknięcie serca – gdzie mięśnie, ściany lub zastawki serca pękają;

w szpitalu

Powikłania te mogą wystąpić w krótkim czasie po ataku serca i są główną przyczyną śmierci.
Wiele osób umiera nagle z powodu wystąpienia komplikacji po zawale serca przed dotarciem do szpitala lub w ciągu pierwszego miesiąca po ataku serca.

Oto pięć głównych kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca (lub kolejnego ataku serca):
– rzuć palenie papierosów;
– schudnij jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły;
– ćwicz regularnie;
– jedz niskotłuszczową dietę bogatą w błonnik, dużo świeżych owoców i warzyw (co najmniej pięć porcji dziennie);
– ogranicz spożywanie alkoholu.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here