Żyjemy coraz szybciej i odżywiamy się coraz gorzej, dlatego suplementy diety cieszą się wśród nas coraz większą popularnością. Jednak czy przyjmowanie ich jest dobrym pomysłem? Czy są one bezpieczne? Ich nieodpowiednie stosowanie może wyrządzić naszemu organizmowi szkodę, jednak dobrze dopasowane suplementy wysokiej jakości mogą zmienić nasze życie na lepsze i skutecznie uzupełnić wszystkie niedobory. Dowiedz się więcej o suplementach i ich stosowaniu w codziennej diecie.

Czy suplementy to to samo co leki?

W aspekcie prawnym suplementy są to środki spożywcze. Oznacza to, że podlegają identycznym regulacjom prawnym jak żywność, a o dopuszczeniu ich do obrotu decyduje w głównej mierze Główny Inspektor Sanitarny. Najważniejsze w regulacji ich zasad bezpieczeństwa jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które uchwala ogólne zasady prawa żywnościowego. Jeśli występują dowody, że produkty żywnościowe, czyli także suplementy, mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka, istnieją odpowiednie postępowania uniemożliwiające znalezienie się tego produktu na rynku bądź zapewniające jego szybkie wycofanie. Suplementy diety to zatem nie leki – ich funkcją jest uzupełnianie niedoborów substancji, nie działanie lecznicze.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Nie wszystkie suplementy są godne zaufania. Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupimy bezpieczne suplementy diety należy korzystać z wiarygodnych źródeł i wybierać dobrych producentów. Na polskim rynku istnieje kilka firm, które gwarantują wysoką jakość swoich produktów, takie jak na przykład Avetpharma. Wszystkie suplementy należy również kupować w sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Zdecydowanie musimy unikać wątpliwych źródeł oraz podejrzanych aukcji, które mogą kusić niższą niż średnia ceną danego produktu. Należy również mieć na uwadze, że suplementy diety są bezpieczne jeśli przyjmuje się je we właściwej ilości. Trzeba zatem stosować się do zaleceń producenta, które zawsze są umieszczone na opakowaniu lub ulotce.

Jakie suplementy warto przyjmować?

Musimy pamiętać, że suplementy zawsze należy dopasować indywidualnie, w zależności od potrzeb danej osoby. Istnieje jednak kilka substancji, które warto spożywać niezależnie od tej zasady, żeby uniknąć przykrych skutków ich niedoboru. Suplementy takie jak na przykład magnez, witamina C, witamina D, tran czy probiotyki warto przyjmować na co dzień. Magnez jest minerałem niezbędnym dla odpowiedniej pracy organizmu. Poprawia on pracę jelit, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego oraz reguluje poziom cukru we krwi i wspiera układ kostny. Witamina C genialnie wspiera odporność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest również silnym antyoksydantem. Witamina D ma szerokie właściwości, od budowy kości po zapobieganie nowotworom. Jest ona odpowiedzialna głównie za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. Probiotyki to produkty zawierające florę bakteryjną jelita bez której są one wystawione na występowanie stanów zapalnych. Te suplementy to jedynie kilka przykładów, które z nich warto przyjmować, żeby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here