Dla nikogo już dziś nie jest tajemnicą, że zdrowa dieta jest jednym z decydujących czynników, które mają wpływ na naszą ogólną sprawność psychofizyczną. W zależności od potrzeb konkretnego człowieka i kondycji, w jakiej się on w danej chwili życia znajduje, występuje konieczność dobrania odpowiedniego sposobu odżywiania.

Ważnym jest również, dbanie o swoje zdrowie poprzez systematyczne badania laboratoryjne Łódź oraz lekarskie. Coraz więcej przychodni medycznych wykonuje kompleksowe badania profilaktyczne, więc nie ma potrzeby udawać się w wiele miejsc, do wielu lekarzy. Można wszystko załatwić praktycznie od ręki, w jednym miejscu i być spokojnym na kolejny rok o swoje zdrowie. W szczególności warto wykonać podstawowe badania krwi, czyli morfologię, poziom cukru we krwi, ogólne badanie moczu oraz rentgen płuc. Kobiety powinny systematycznie wykonywać badania ginekologiczne w tym cytologię, a mężczyźni po czterdziestce, badania prostaty. Co istotne, wszystkie wyżej wymienione badania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc wszyscy ubezpieczeni pacjenci, nie muszą za nie płacić z własnej kieszeni.

Ale czy są diety uniwersalne, odpowiednie dla każdego z nas? Owszem, istnieje jasno określony zbiór zasad, których przestrzeganie zagwarantuje nam, że z pewnością poczujemy się lepiej fizycznie i zyskamy lepsze samopoczucie:

– staraj się spożywać o regularnych porach 4-5 sycących posiłków, nie podjadaj pomiędzy nimi;
– jedz owoce i warzywa; powinny stanowić połowę Twojej diety; właściwe proporcje spożycia to ¾ warzywa, ¼ – owoce;
– unikaj picia napojów gazowanych, które pełne są nie tylko zbędnych kalorii, ale i konserwantów oraz sztucznych barwników. Co w zamian? Pij wodę (około 1,5 litra dziennie), wyciskane soki z owoców i warzyw, napary ziołowe, herbaty – szczególnie zielone i czerwone;
– rozsmakuj się w pełnoziarnistych produktach zbożowych;
– jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe;
– staraj się spożywać mięso tylko w niewielkich ilościach, zwłaszcza czerwone i przetworzone; wyklucz z diety także tłuszcze zwierzęce – doskonałymi źródłami tłuszczu są oleje i orzechy;
– przestań używać cukru – zastąp go miodem, albo np.: syropem z agawy;
– zapomnij o słodkich i słonych przekąskach.

Pamiętajmy jednak, że optymalna dieta powinna uwzględniać takie czynniki jak wiek, płeć, stan zdrowia, rodzaj wykonywanej przez nas pracy oraz indywidualne uwarunkowania organizmu, na przykład alergie. Dlatego dietę dobrze jest układać w konsultacji ze specjalistą – dietetykiem, który najlepiej dostosuje zakres spożywanych produktów do naszych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here