Jeśli Wy lub ktoś z waszych bliskich ma za sobą zawał, lub problemy z sercem, to powinien pamiętać o tym, że odpowiednia dieta po zawale jest bardzo ważna. Tylko stosując ją i przestrzegając, będziemy mogli w pełni sił wrócić do zdrowia i cieszyć się nim jeszcze przez bardzo długie lata.

Każdemu z nas zależy na dobrym zdrowiu i na tym, żeby cieszyć się z niego jak najdłużej i dożyć sędziwego wieku. Pamiętajmy o tym, że wpływa na nie wiele czynników i cały czas powinniśmy o nie dbać i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli zastanawiacie się, jak powinna wyglądać dobra i zdrowa dieta po zawale, to zaraz się tego dowiecie.

Po pierwsze, jak wiadomo zawał może wynikać ze zbyt dużej ilości złego cholesterolu w naszym ciele. Dlatego też nasza dieta nie powinna go w sobie zawierać i powinna być lekkostrawna i delikatna. Starajmy się unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych oraz niepewnego pochodzenia. Dbajmy o to, aby na przykład mięso, które spożywamy, było chude, może to być na przykład kurczak albo indyk. Unikajmy tłustych mięs.

Dieta po zawale powinna być również bogata w owoce oraz warzywa

To one dają nam zdrowie, są lekkie i dostarczają nam bardzo dużo potrzebnych witamin i minerałów. Postarajmy się, aby w naszym każdym posiłku było jakieś warzywo lub owoc, a szczególnie stawiajmy na te sezonowe. Czyli na przykład podczas jesieni jedzmy dużo jabłek, gruszek czy potraw z dynią. Dieta po zawale, to głównie potrawy gotowane oraz robione na parze. Unikajmy w niej produktów smażonych w głębokim oleju czy mocno panierowanych.

dieta po zawale

Starajmy się, aby nasze dania były jak najmniej przetworzone, a tym samym będą one dla nas pożywniejsze i będą zawierały więcej potrzebnych witamin.
Dieta po zawale powinna uwzględniać unikanie przez nas soli. Starajmy się jej w naszej kuchni stosować jak najmniej. Możemy spokojnie zamienić ja na różne ciekawe zioła i przyprawy takie jak: oregano, bazylia, papryka oraz wiele innych.

Pamiętajmy również o tym, aby unikać kofeiny. Dieta po zawale jasno mówi, że nie powinniśmy jej przyjmować. Jest ona bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu i zwiększa ona nasze ciśnienie, co dla osób po zawale jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i nie wskazanym. Pamiętajmy również o tym, żeby nie stosować żadnych napoi podnoszących ciśnienie krwi. Czyli unikamy napojów energetycznych, czarnej herbaty oraz dań i rzeczy z dodatkiem kofeiny.

W tym okresie powinniśmy również unikać cukru

Jak wiadomo może on przyczynić się do wzrostu naszej masy ciała, a tym samym zwiększy się obtłuszczenie naszego organizmu, czyli nastąpi wzrost złego cholesterolu. Dieta po zawale zaleca stosowanie żywności o niskim indeksie glikemicznym. Unikajmy, więc składników bogatych w węglowodany proste i na przykład zamieńmy jasny makaron na ciemny, pszenne pieczywo na razowe.

Dieta po zawale zaleca nam włączenie niektórych składników do naszego żywienia i jest to na przykład błonnik. Zwiększy on nasz metabolizm, więc starajmy się go przyjmować jak najwięcej. Jedzmy potrawy bogate w antyoksydanty, ponieważ skutecznie ochronią one nasze serce oraz naczynia krwionośne. Przyjmowanie potasu oraz magnezu przyczyni się do obniżenia naszego ciśnienia krwi, co w tym okresie jest dla nas bardzo ważne i istotne.

Dieta po zawale mówi nam również, że przyjmowane posiłki powinny być niewielkie i róbmy to w stałych odstępach czasowych. Codziennie niech to będzie około 5-6 niewielkich i lekkich posiłków. Starajmy się jeść regularnie i zdrowo. Ich kaloryczność powinna być rozłożona regularnie na cały dzień.

warzywa

Dieta po zawale zostanie nam ustalona przez lekarza prowadzącego i to właśnie do jego wskazówek powinniśmy się głównie stosować i je przestrzegać. Pamiętajmy o tym, że dieta po zawale jest bardzo ważna i tylko jej dobre i skuteczne przeprowadzenie ustrzeże nas przed zawałem w przyszłości. Lekarz dokładnie nam wszystko wytłumaczy i wyjaśni, a jeśli nie będziemy czegoś pewni, to powinniśmy się jego o wszystko wypytać.

Pamiętajcie o podstawowych zasadach, a dieta po zawale wyda Wam się naprawdę bardzo przyjemna i łatwa. Jest ona bardzo zdrowa i po niej na pewno od razu będziecie się lepiej czuli i szybko zauważycie, że wracacie do pełni sił i do zdrowia. Jej przygotowanie wcale nie jest czasochłonne, ani trudne, bez problemu poradzicie sobie z takimi posiłkami i będziecie je stosowali każdego dnia.

Dieta po zawale jest idealna dla każdego i co ważnie nie jest ona wcale droga ani kosztowna. Postarajcie się ja tylko wprowadzić jak najszybciej, to od razu będziecie się lepiej czuli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here