Grzybica paznokci jest spotykana bardzo często. Wystąpienie jej może być wynikiem działania różnych czynników. Do zakażenia najczęściej dochodzi na basenie czy siłowni.
Do infekcji grzybiczych przyczyniają się również choroby takie jak cukrzyca, łuszczyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo – jelitowe, układu odpornościowego. A dodatkowo mają wpływ terapie antybiotykowe, zażywanie sterydów lub chemioterapia.
Ciepłe i wilgotne środowisko są idealnymi warunkami które sprzyjają rozwojowi grzybicy paznokci.
Najbardziej podatna na grzybicę jest osłabiona płytka paznokcia. Paznokcie stóp są bardziej narażone na infekcje grzybicze, wynika to z faktu, że paznokcie stóp dłużej rosną, są słabiej zaopatrzone w krew.
Grzybice paznokci wywoływane są przez grzyby chorobotwórcze takie jak: dermatofity, grzyby drożdżopochodne oraz pleśnie.
Podstawą prawidłowej diagnostyki jest badanie mikologiczne. Na pierwszy rzut oka nie można rozpoznać grzybicy paznokci, ponieważ wygląd płytek paznokciowych może zależeć od wieku pacjenta, rodzaju jego pracy zawodowej, stanu zdrowia, stosowanych leków. Niekiedy z grzybicą paznokci mogą współistnieć dodatkowe infekcje grzybicze, np. grzybica stóp.

Objawy

Charakterystycznymi symptomami grzybiczych zakażeń paznokci są:
– przebarwienia płytki, na początku białe następnie stają się żółte lub brązowe
– rogowacenie podpłytkowe
– płytka paznokciowa jest pogrubiona
– występują bruzdy na paznokciu
– pojawia się onycholiza, czyli odwarstwienie się paznokcia od łożyska
– płytka staje się krucha i łamliwa

Leczenie

Proces leczenia grzybicy paznokci jest specyficzny i długotrwały. W chwili obecnej najczęściej stosuje się metody farmakologiczne, głównie doustne. W dawkowaniu ciągłym przyjmuje się je bez przerw przez 12 tygodni. Jednocześnie zaleca się regularne oczyszczenie paznokci z martwych oraz zrogowaciałych tkanek w gabinecie podologicznym. Bardzo ważnym elementem uzupełniającym terapię jest dezynfekcja obuwia i skarpetek. Należy pamiętać, że jest to schorzenie zaraźliwe, czyli tu ogromne znaczenie ma profilaktyka. Trzeba unikać chodzenia boso w miejscach, w których ryzyko infekcji jest duże, takich jak basen, hotele, siłownie. Nie używać wspólnych ręczników i akcesoriów do pielęgnacji paznokci.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here