Społeczeństwo w Polsce, jak i całej Europie, szybko się starzeje. Osób w starszym wieku przybywa i prędzej czy później potrzebują opieki. Musi ją zapewnić rodzina lub państwo. Jednak opieka nad osobą starszą często stanowi poważne wyzwanie dla najbliższych członków rodziny. Co warto wiedzieć?

Opieka nad osobami starszymi wiąże się z poświęceniem – wymaga od nas energii, czasu, ogromnych pokładów cierpliwości, wysiłku, a także szeregu umiejętności. Zanim zaczniesz, warto się do tego zadania przygotować. Jest wiele kwestii, które musisz wcześniej przemyśleć, a także podstawowe zakupy do zrobienia – potrzebne będą m.in. środki medyczne, pieluchomajtki dla dorosłych, dodatkowe ręczniki itp. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć.

Pamiętaj o cierpliwości i empatii

Stała opieka nad osobą starszą oznacza bardzo ciężką pracę i ogromne obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wzajemny szacunek to podstawa w takiej relacji. Przede wszystkim osoba starsza potrzebuje bliskości i poczucia akceptacji, często rozmowy i bliskości. Staraj się ją zrozumieć, odpowiadać na pytania, zaspokajać potrzeby. Nie możesz dać jej odczuć, że opiekujesz się nią z obowiązku. Nie narażaj też seniora na stres i poczucie wstydu – np. zmieniając pieluchomajtki dla dorosłych.

Ważna jest też odporność na stres, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ostrożność, stalowe nerwy czy znajomość zasad pierwszej pomocy. Osoba starsza potrzebuje przekonania, że może polegać na swoim opiekunie również w trudnych sytuacjach. Trzeba zwracać uwagę na stan zdrowotny, ale też psychiczny, pamiętać o jego upodobaniach, przyzwyczajeniach itd.

Opieka na co dzień

Opiekując się osobą starszą, przede wszystkim trzeba jej pomagać w codziennych czynnościach, których nie może wykonać sama. Z pozoru proste działania – jak np. higiena czy spożywanie posiłków – mogą okazać się problemem. Często przydają się pieluchomajtki dla dorosłych, gdyż senior nie może samodzielnie skorzystać z toalety, a także plastikowe sztućce, aby nie wyrządził sobie krzywdy podczas spożywania posiłku.

Staraj się jednak nie odbierać mu poczucia samodzielności, gdyż to wpływa na jego stan psychiczny. Nie wyręczaj go we wszystkim, ale ułatwiaj – np. zamontuj dodatkowe uchwyty w łazience i dodatkowe oświetlenie w domu.

Wizyty kontrolne

Przede wszystkim musimy monitorować stan zdrowia seniora i w razie konieczności reagować. Musisz też przypilnować, aby zażywała przepisane leki, sprawdzać terminy badań diagnostycznych, zaplanować wizyty u lekarza. Przydatna będzie też wiedza o chorobie i dolegliwościach, gdyż pomoże ci to zrozumieć seniora i jak najlepiej mu pomagać w razie potrzeby. Schorzeń, o których warto zdobyć podstawową wiedzę, jest dużo – np. Alzheimer, nietrzymanie moczu, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, choroby układu krążenia, Parkinson, udar, choroby psychiczne itd.

Zadbaj o właściwą dietę

Osoby starsze muszą też mieć zapewnioną odpowiednią dietę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Musi być jednak lekkostrawna – posiłki powinny być świeże, należy unikać dań typu fast food i gotowych, przetworzonej żywności, ciężkostrawnych potraw smażonych, nadmiaru soli i ostrych przypraw. Poza różnorodnością posiłków ważna jest też regularność. Ważne jest też, aby choćby część posiłków była podawana na ciepło. Często dieta wymaga modyfikacji z powodu różnych chorób, więc warto zasięgnąć opinii lekarza. Cukrzyca, problemy z wątrobą, niewydolność nerek itp. wymagają dodatkowych zaleceń.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here