Zrosty pooperacyjne to częsty problem, z którym borykają się osoby po operacjach klasycznych, a także laparotomii. Odpowiednia profilaktyka może zapobiegać tworzeniu się zrostów, dlaczego po zabiegu warto sięgnąć po Hyalobarrier gel, który dzięki zawartości kwasu hialuronowego tworzy barierę pomiędzy tkankami.

Czym jest Hyalobarrier gel?

Hyalobarrier gel wyrób medyczny w formie ampułkostrzykawki, który stosowany jest w celu ograniczania powstawania zrostów pooperacyjnych w obrębie jamy brzusznej, a także miednicy. Zawiera on w swoim składzie kwas hialuronowy, który dzięki swoim właściwościom oddziela poszczególne tkanki, tworząc pomiędzy nimi swoistą barierę. Owa bariera zapobiega powstawaniu zrostów pooperacyjnych. Hyalobarrier gel dedykowany jest wszystkim pacjentom, u których przeprowadzana była operacja klasyczna w obrębie jamy brzusznej czy miednicy bądź laparotomia. Cena za Hyalobarrier gel zależna jest od tego, gdzie kupujemy produkt – dostępny jest on w aptekach stacjonarnych oraz internetowych, jednak przed dokonaniem zakupu warto porównać proponowane przez poszczególne punkty ceny.

Hyalobarrier gel – dawkowanie

Hyalobarrier gel to produkt, który powinniśmy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8 stopni. Producent radzi, aby nie ogrzewać do go temperatury pokojowej, chyba że bezpośrednio przed zaaplikowaniem. Wtedy też należy przestrzegać wszelkich zasad aseptyki, tak aby nie doszło to zakażenia rany. Następnie trzeba zdjąć nasadkę ochronną z końcówki i założyć załączoną kaniulę na końcówki luer-lock strzykawki. Hyalobarrier gel rozprowadzamy poprzez naciśnięcie tłoka, pokrywając obszary, na których mogą wytworzyć się zrosty. Co ważne, warstwa żelu nie powinna być grubsza niż 1-2 mm. Producent zaznacza przy tym, że grubość warstwy nie wpływa na działanie preparatu, zatem nie należy oczekiwać, że im więcej go zaaplikujemy, tym lepsze efekty uzyskamy. Hyalobarrier gel nie powinien być stosowany w przypadku, gdy wokół rany doszło do powstania stanu zapalnego.

Profilaktyka zrostów – dlaczego jest tak ważna?

Zrosty pooperacyjne nie są jedynie problemem natury estetycznej, bowiem mogą wpływać na nasze samopoczucie, a także stan zdrowia fizycznego. Pacjent, u którego doszło do powstania zrostów, może mieć problemy z:

  • poruszaniem się,
  • prawidłowym trawieniem pokarmów,
  • zajściem w ciążę.

Pacjenci często skarżą się na ból miejscowy, występujący tam, gdzie pojawiły się zrosty. Profilaktyka przeciwzrostowa jest o tyle istotna, że pozbycie się zmian jest bardzo trudne – czasami jedynym rozwiązaniem jest kolejny zabieg chirurgiczny, który – paradoksalnie – może doprowadzić do pojawienia się kolejnych zrostów. Warto więc przed planowanym zabiegiem zakupić Hyalobarrier gel i zaaplikować go, gdy tylko uzyskamy zgodę lekarza. Producent podaje, że preparat wchłania się do 7 dni, zatem Hyalobarrier gel można stosować raz w tygodniu, do momentu zabliźnienia się rany pooperacyjnej. Czas gojenia jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, w tym także od predyspozycji organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here