W medycznym znaczeniu osoba schorowana i wymagająca stałej opieki to nie tylko osoba w podeszłym wieku, ale może to być również osoba młoda z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Każda opieka długoterminowa nad pacjentem schorowanym, w każdym wieku stawia wiele wyzwań natury medycznej jak i psychologicznej. Odpowiednie przygotowanie sprzętu i materiałów medycznych mogą ten proces ułatwić i zoptymalizować nakład pracy opiekuna. Znaczenia nabierają codzienne, wykonywane rutynowo zabiegi oraz komfort chorego.

Osoba schorowana – praca opiekuna

Wypis ze szpitala nie zawsze oznacza całkowite wyleczenie pacjenta, a kontynuacja leczenia odbywa się w warunkach domowych. Osoba schorowana, wymagająca całodobowej opieki, niejednokrotnie przez dłuższy okres, to trudne zadanie dla rodziny i opiekuna. Osoba taka wymaga odpowiedniej pielęgnacji szczególnie wtedy, kiedy nie kontroluje swoich czynności fizjologicznych. Dużym ułatwieniem w takiej sytuacji jest odpowiedni dobór chłonnych majtek w sklepie medycznym, którego obsługa zapewni fachowe doradztwo jak i dobór odpowiedniego rozmiaru. Osoba schorowana z przewlekłymi chorobami wymaga cierpliwości oraz wytrwałości w codziennej trosce i pielęgnacji.

Opieka nad osobami schorowanymi

Opieka długoterminowa może odbywać się w warunkach domowych, ale także w specjalnych placówkach przystosowanych dla tego typu pacjentów. Jednym z kryterium przyjęcia do takiej placówki jest Skala Barthela która określa stopień sprawności pacjenta oraz jego potrzeby opiekuńcze. Placówki te pełną rolę nie tylko specjalistycznej opieki medycznej ale także ośrodków rehabilitacyjnych i wsparcia psychologicznego dla osób z chorobami przewlekłymi. Opieka nad osobami schorowanymi obejmuje zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, kontynuacji leczenia oraz diagnostyki i podawania odpowiednich leków.

Udogodnienia dla osób schorowanych leżących

Najważniejszym elementem dla takiego pacjenta będzie dobór odpowiedniego łózka i materaca przeciwodleżynowego. Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń higienicznych takich jak chłonne majtki, plastry przeciwodleżynowe, podkłady czy podpórki w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy zdrowia jak i kondycji chorego. Odpowiedni dobór sprzętu takiego jak podnośniki, baseny, zestawy do mycia ciała usprawnią i ułatwią opiekę nad osobami schorowanymi. Ale jednym z najważniejszych elementów całej opieki jest zapewnienie choremu czystości przy ograniczonej możliwości poruszania się. W rozwiązaniu tego problemu bardzo pomocne są chłonne majtki, które zapewnią komfort pacjentowi w przypadku niemożliwości skorzystania z toalety. Udogodnienia to także podpórki pod książki oraz laptopy z których osoby schorowane mogą korzystać. Należy pamiętać że osoba schorowana nie musi oznaczać osoby z ograniczeniem umysłowym.

Osoby schorowane poruszające się.

Opieka nad osobami schorowanymi poruszającymi się samodzielnie stawia inne wyzwania. Osoby takie są wciąż aktywne ruchowo i fizycznie, ale mają pewne ograniczenia umysłowe lub związane z wiekiem takie jak Alzheimer. Osoby takie mają problemy z pamięcią co generuje utrudnienia w codziennych czynnościach. Zaopatrzenie się w  chłonne majtki w sklepie medycznym takim jak Opatrunek.eu rozwiąże wiele problemów natury sanitarnej u osób przewlekle chorych. Odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru jak i chłonności zapobiegną przeciekaniu ale także maceracji skóry w okolicach intymnych. Chłonne majtki zapewniają skórze swobodne oddychanie i minimalizację wystąpienia odczynów alergicznych. Osoby schorowane poruszająca się nie powinny być wykluczane z życia rodzinnego. Chorzy którzy mają kontakt z otoczeniem nie powinni być izolowani i pomijani. Aktywizacja osób schorowanych w zakresie psychicznym i ruchowym jest także częścią opieki nad takim pacjentami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here