Konieczność dbania o zdrowie naszego uzębienia powinno być kwestią priorytetową – niezależnie, czy jesteśmy dziećmi, nastolatkami, czy osobami dorosłymi. Codzienna pielęgnacja w domu, oraz regularne wizyty u lekarza stomatologa pozwolą nam zbadać, czy w naszym zębie powstała dziura, którą należy zaplombować, czy należy wykonać czyszczenie kamienia nazębnego lub piaskowanie.

Jednym z zabiegów, które wykonuje stomatolog, jest także leczenie kanałowe, które wykonuje się, kiedy w zębie jest tyle próchnicy, że na tradycyjne plombowanie jest już za późno. Gdy zastanawialiśmy się, na czym polega leczenie kanałowe, to najprościej mówiąc – właśnie wtedy, kiedy za późno pójdziemy skontrolować nasze zęby. Szczegóły oczywiście możemy znaleźć w internecie, na przykład na stronie emdent.pl.

Jeśli już wiemy, że do endodoncji musi dojść, kiedy nasz ząb jest bardzo zepsuty, na pewno martwimy się tym, czy leczenie kanałowe boli. Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę może być różna, bo w dzisiejszych czasach, kiedy znieczulenia są tak wykonywane, żeby praktycznie nie czuć żadnego bólu, nie powinno być to dla nas nieprzyjemne, ale tak naprawdę ból jest sprawą indywidualną, więc to, co bardzo boli jedną osobę, dla kogoś innego może nie być bardzo nieprzyjemnie odczuwalne.

Warto jednak wiedzieć o tym, że leczenie kanałowe nie kończy się na jednej wizycie, więc trzeba będzie się umówić na więcej spotkań z lekarzem w gabinecie. Leczenie kanałowe jest ostatnią możliwością przed usuwaniem naszego naturalnego zęba i późniejszą koniecznością wstawienia jego sztucznego odpowiednika. Chyba nikomu z nas nie spieszy się do tego, aby musieć się zgodzić na takie rozwiązanie. Przecież im później odwiedzimy dentystę, tym bardziej skomplikowany będzie zabieg. Zawsze trzeba o tym pamiętać i regularnie się badać. Teoretycznie wie o tym każdy z nas, ale praktyka niestety może pozostawać wiele do życzenia. Brak czasu, lęk przed wizytą i jeszcze inne wymówki będą tylko pogarszać sprawę i sprawią, że naszych naturalnych zębów może nie dać się uratować. Oczywiście wykonywanie protez zębowych także jest pracą zarówno dentysty, jak i protetyka, ale konieczność wykonania sztucznych zębów wynikająca po prostu z zaniedbania to absolutnie negatywne połączenie.

Jeśli boimy się usuwać zęby, róbmy wszystko, aby do tego nie dopuścić. Leczmy zęby, badajmy się i dbajmy o higienę jamy ustnej. To naprawdę niewiele, a może pomóc nam w tym, żebyśmy przez długie lata mogli cieszyć się swoim naturalnym uśmiechem. Te zdrowe nawyki muszą wejść nam w nawyk. Tak, jak nauczyli nas tego nasi rodzice, tak samo my powinniśmy przekazywać to naszym dzieciom, jeśli będziemy je posiadać, albo już posiadamy, bo o zęby trzeba dbać już od dziecka. Najważniejsza jest bowiem nie teoria, a praktyka i profilaktyka, którą od zawsze należy wcielać w życie, aby w późniejszym czasie nie nabawić się poważniejszych problemów, prowadzących do utraty zębów i wspomnianej konieczności korzystania ze sztucznego uzębienia. Naprawdę nie warto jest się do tego spieszyć, dlatego warto wziąć sobie do serca to, o czym jest mowa w tym artykule.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here