Żylaki to jedna z częstych dolegliwości, pojawiających się w krajach uprzemysłowionych. Ryzyko i częstotliwość pojawiania się żylaków zwiększa się wraz z wiekiem, a co ważne schorzenie to znacznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Powstawanie żylaków jest związane z nieprawidłowym trybem życia, złą dietą, brakiem sportu, ale również z uwarunkowaniami genetycznymi. Żylaki powstają w wyniku zaburzenia odpływu krwi z kończyn, co w konsekwencji powoduje jej zaleganie w żyłach. Żylaki to bowiem odcinkowe poszerzenie żył powierzchniowych, które pojawia się głównie w okolicy podudzi. Jak zapobiegać żylakom? Jak nie dopuścić do ich powstawania? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać schorzenie?

Niestety często jest tak, że rozpoznajemy u siebie żylaki już wtedy, gdy doszło do trwałego rozszerzenia się żył powierzchniowych. Wtedy pod skórą mogą pojawiać się charakterystyczne sznury lub kłębki, tworzące pajęczyny. Symptomów, sygnalizujących problem jest jednak o wiele więcej. Mogą to być: uczucie ciężkości nóg, bóle kończyn dolnych, skurcze stóp i łydek, które występują szczególnie po momencie dłuższego stania, a także – obrzęki nóg.

Jak zapobiegać żylakom?

Bardzo ważne w profilaktyce żylaków jest wprowadzenie do swojego codziennego życia więcej ruchu. W czasie jego trwania pobudzamy do pracy naszą “pompę mięśniową”, która bardzo pozytywnie działa na nasz układ żylny. Wystarczy kilka minut codziennego ruchu, by skutecznie zapobiegać żylakom. Jeśli poświęcisz na ruch 3 dni w tygodniu i każdorazowo będzie to około 30 minut – możesz skutecznie zapobiegać żylakom.

Niezwykle pozytywny wpływ na nasze żyły mają również ćwiczenia, które możesz bez problemu wykonywać podczas przerwy w czasie pracy. Wspinanie na palcach, żwawy marsz czy rowerek idealnie sprawdzą się w profilaktyce żylaków. By zapobiegać żylakom, warto również postawić na długie wycieczki rowerowe czy pływanie. W profilaktyce żylaków należy zaś unikać ćwiczeń, które mogą silnie obciążać stopy. Są nimi podnoszenie ciężarów czy skok wzwyż.

Praca siedząca – rób przerwy i wykonuj regularne ćwiczenia

Jeśli Twoja praca zawodowa opiera się głównie na pozycji siedzącej, warto co jakiś czas podnosić nogi do góry i poruszać stopami – wskazane jest również wspinanie palcami lub opadanie na piętę. Bardzo dobrze, jeśli w pracy możesz zrobić sobie co jakiś czas przerwę po to, by wstać, pospacerować, nawet wokół biurka. Siedząc należy również unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ taki układ nóg utrudnia odpływ krwi. W przypadku wykonywania długotrwałej pracy stojącej, warto mieć pod ręką niewielki podnóżek, na którym możemy opierać raz jedną, raz drugą nogę.

W profilaktyce żylaków niezwykle skuteczne są również produkty uciskowe – rajstopy, podkolanówki lub pończochy uciskowe, mogą skutecznie zapobiegać żylakom. Znajdziesz je w sklepach internetowych, które w swoim asortymencie posiadają także produkty, takie jak: majtki modelujące brzuch czy majtki ciążowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here