Coraz więcej osób zmaga się z wadami refrakcji oka. Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm to najpopularniejsze wady. Niekorygowane utrudniają wykonywanie najprostszych czynności, dlatego osoby, które widzą słabo, muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Takie rozwiązanie pomaga prawidłowo widzieć i spowalnia pogłębianie się wady – nie usuwa jej jednak całkowicie. Istnieje jednak możliwość skorygowania wady przy użyciu lasera. Takie zabiegi stają się szansą na całkowite wyeliminowanie wady wzroku i zaprzestanie noszenia okularów czy soczewek.

Kto może poddać się zabiegowi?

Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie kształtu rogówki, tak aby promienie światła ponownie były załamywane na siatkówce. Niestety w przypadku najpopularniejszych wad wzroku promienie te załamywane są przed lub za siatkówką, a to przekłada się na rozmazany obraz. W przypadku dużych wad widzenie staje się prawie niemożliwe bez okularów. Zabieg z użyciem lasera pozwala na skorygowanie wad nawet do -10 dioptrii w przypadku krótkowzroczności. U dalekowidzów i astygmatyków ta granica wynosi 6 dioptrii. Większe wady zdarzają się rzadko, dlatego większość osób z wadami refrakcji może poddać się takiemu zabiegowi.

Przed zabiegiem należy przejść obowiązkowe badania kwalifikacyjne. Niektóre choroby i zwyrodnienia oczu mogą dyskwalifikować pacjenta z zabiegu, np. jaskra, zaćma. Chorzy na cukrzycę, kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikiem serca również nie mogą przejść zabiegu. Ponadto wada wzroku musi być ustabilizowana i przynajmniej od roku nie może ulec zmianie. Dlatego też osoby poniżej 21. roku życia nie mogą poddać się operacji.

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?

Zabieg trwa około pół godziny i jest całkowicie bezbolesny. Pacjentowi podaje się krople znieczulające do oczu, a następnie unieruchamia się powieki. Lekarz ustawia odpowiednio laser i rozpoczyna zabieg, który polega na dokonaniu cięcia na rogówce. W zależności od metody może to przebiegać bardziej lub mniej inwazyjnie. Powstały wskutek cięcia płatek zostaje usunięty, a następnie dokonuje się modelowania rogówki. Po zabiegu pacjentowi zostaną zaaplikowane specjalne soczewki ochronne. Po odpoczynku i kontroli pacjent może wrócić do domu.

Po zabiegu nie należy przemęczać wzroku i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Należy chronić oczy przed promieniowaniem UV, unikać zadymionych pomieszczeń, długiego korzystania z komputera. Proces gojenia się trwa kilka tygodni i w tym czasie mogą wystąpić bóle oczu. Do dwóch miesięcy po zabiegu nie można korzystać z solarium czy sauny. Pływanie w basenie również nie jest w tym czasie wskazane.

Koniec okularów i soczewek

Najważniejsze jest to, że laserowa korekcja wzroku to zabieg, który przeprowadza się raz w życiu, a zniwelowanie wady jest trwałe. Dzięki temu nie ma już konieczności noszenia soczewek czy okularów. Koszty zabiegu szybko się zwracają, a komfort życia pacjenta znacznie się poprawia. Taki zabieg szczególnie polecany jest sportowcom i osobom, których praca wymaga ostrego widzenia. Jednakże każdy, dla kogo wzrok pełni ważną rolę, powinien rozważyć trwałe usunięcie wady refrakcji oka przy użyciu lasera.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here