Spacery z naszymi czworonożnymi pupilami to nie tylko przyjemność, ale także nasz obowiązek jako właścicieli. Zaleca się nawet do trzech spacerów dziennie w przypadku ras, które posiadają dużo energii i bardzo szybko gromadzą jej nadmiar. W sezonie od wiosny do jesieni musimy jednak odpowiednio zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami, szczególnie jeśli pozwalamy mu biegać po lesie lub wysokiej trawie.

Dlaczego należy chronić psa przed kleszczami?

Każdego roku obserwujemy w kraju coraz większą populacji kleszczy, a o złapanie go coraz łatwiej. Kleszcze u psów potrafią być tak samo groźne, jak u człowieka. Powodować mogą one babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę i erlichiozę. Wszystkie one prowadzą do znacznego pogorszenia zdrowia psa, a w przypadku zaniedbań i braku prawidłowej diagnozy nawet do jego śmierci. Kleszcze u psów to sprawa, której nie można lekceważyć.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Do nabycia w sklepach są liczne preparaty, których zadaniem jest odstraszania kleszczy i innych owadów od naszych czworonogów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są specjalne obroże nasączone odpowiednim preparatem odstraszającym kleszcze u psów.

Zakłada się je na szyje psa tak jak każdą inną obrożę. Jest ona niewielkich rozmiarów i przy psach większych ras bywa zupełnie niewidoczna pod okrywą włosową. Można bez problemu nałożyć na nią obrożę właściwą, służącą do zapięcia karabińczyka smyczy. Trwałość takiej obroży to najczęściej ponad pół roku.

Innym rozwiązaniem mogą być specjalne krople lub spray. Krople aplikuje się najczęściej w miesięcznych odstępach, a jedno opakowanie starcza na cztery lub pięć miesięcy. Spray to rozwiązanie doraźne, które stosować należy przed każdym wyjściem, gdyż trwałość takiego środka to tylko parę godzin. Każdy ze sposobów zabezpieczenia ma swoje wady i zalety, najlepiej spróbować samemu, które rozwiązanie będzie najlepsze w naszym wypadku.

Gdy pies złapie kleszcza

Nawet najlepsza ochrona nie daje stu procent skuteczności. Mimo zastosowania środków ochrony może się zdarzyć, że nasz pies złapie kleszcza. Ważne, aby regularnie sprawdzać, czy tak się nie stało. Jeśli dostrzeżemy kleszcze wbitego w skórę psa, należy go bezzwłocznie usunąć. Wizyta w lecznicy nie jest tu konieczna, ale na pewno nie zawadzi, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności.

Kleszcze u psów mogą być usunięte za pomocą zwykłej pęsety. Nabyć możemy także urządzenia, które ułatwią cały proces, takie jak pętle i pompki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here