Wiele osób zadaje sobie często pytanie, jaka jest różnica pomiędzy lekiem a suplementem. Mocniejsze leki kupić można tylko i wyłącznie na receptę, więc spore grono pacjentów uważa, że jest to produkt dużo bardziej skuteczny aniżeli suplement, który można kupić w aptece bez uprzedniej wizyty u swojego lekarza rodzinnego. Czy tak jest w rzeczywistości? 

Zadanie leku i suplementu diety

Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, warto opowiedzieć więcej o przeznaczeniu leków oraz suplementów diety. Otóż zadaniem leku jest zapobieganie różnego rodzaju chorobom oraz ich leczenie. Leki zawierają mieszaninę substancji, która ma ku temu odpowiednie właściwości. Z kolei suplementy, oficjalnie uznawane jako środki spożywcze, spożywa się głównie w celu uzupełnienia diety, na co wskazuje sama nazwa. Pacjenci często myślą, że suplement diety jest lekiem, a to dlatego, że te produkty również występują w postaci tabletek, syropów czy też kapsułek. Przypominają medykamenty, jednak nimi nie są. Różnica jest jednak zasadnicza – choć do produkcji leków i suplementów diety stosuje się podobne technologie, to te pierwsze produkuje się z surowców farmaceutycznych, natomiast suplementy diety – z jakości spożywczej. Warto również dodać, że leki są dokładniej przetestowane oraz poddane są znacznie bardziej wnikliwej analizie aniżeli suplementy. Większość reklamowych w telewizji specyfików to właśnie suplementy.

Wit. B12 jest suplementem, z którego korzysta bardzo dużo osób. Spożywa się go głównie w celu wzmocnienia układu odpornościowego oraz układu nerwowego. Kobalamina jest szczególnie polecana osobom, które uprawiają sport oraz mają większą aktywność fizyczną i psychiczną.

O tym pamiętaj

Jak zostało wyżej wspomniane, pacjenci często mylą leki z suplementami. Okazuje się, że rozróżnienie obu produktów nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Widząc na aptecznej półce różne produkty farmaceutyczne, należy spojrzeć na nazwę handlową, a tuż przy niej zobaczymy zwrot „suplement diety” lub też „lek wydawany bez recepty” albo „produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza”. Ponadto na lekach zawsze znajdziemy numer, który wskazuje na możliwość obrotu danego produktu, a takiego numeru nie zobaczymy na suplemencie diety. Dzieje się tak, ponieważ suplement nie gwarantuje zarówno jakości ani skuteczności produktu, a na to pozwala polskie prawo. Wydaje się, że niepisanym zadaniem lekarza rodzinnego powinno być wytłumaczenie pacjentowi, dlaczego przepisuje dany lek i czemu suplement nie będzie działał na tyle skutecznie. Wtedy pacjent byłby znacznie spokojniejszy i nie podejmowałby leczenia na własną rękę, co czasami jest niebezpiecznym zjawiskiem, które kończy się w tragiczny sposób. Leczenie należy pozostawić lekarzom, szczególnie tym pierwszego kontaktu, którzy – w razie potrzeby – wskażą odpowiednie lekarstwo bądź skierują pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here