Nadmiernie łuszcząca się, zaczerwieniona, swędząca skóra może być objawem jej przesuszenia, ale również może świadczyć o wystąpieniu atopowego zapalenia skóry, czyli AZS.

Atopowe zapalenie skóry, które w skrócie określane jest jako AZS, jest chorobą, która dotyka w szczególności dzieci, ale również ma ją wiele osób dorosłych. Może stanowić poważny problem nie tylko pod względem estetyki, ale również może obniżać jakość życia przez występowanie nieprzyjemnych objawów. Na szczęście, AZS można leczyć dzięki odpowiednio dobranym farmaceutykom i kosmetykom.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Choroba polega na miejscowym pogrubieniu i zmniejszeniu elastyczności skóry. Pojawiają się przy tym objawy takie jak:

  • zaczerwienienie
  • swędzenie i pieczenie
  • nadmierna suchość
  • łuszczenie skóry
  • nadżerki, z których sączy się płyn

Na ogół objawy atopowego zapalenia skóry są zauważalne na dłoniach i na rękach, ale mogą również być widoczne na innych partiach ciała.

Co powoduje pojawienie się AZS?

Lekarze nie mają pewności, co naprawdę wywołuje atopowe zapalenie skóry. Podejrzewa się jednak, że ma ono charakter choroby autoimmunologicznej, może być powiązane z występowaniem nietolerancji pokarmowych czy przebywaniem w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku.

Wykryto także, że atopowe zapalenie skóry występuje rodzinnie, dlatego też schorzenie to ma podłoże genetyczne.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Schorzenie to najczęściej jest leczone odpowiednio dobranymi kosmetykami, które łagodzą objawy i zabezpieczają skórę przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi wywołać zaostrzenie jego przebiegu. Właściwa pielęgnacja w dużym stopniu zapobiega zmianom. W niektórych przypadkach wykorzystuje się miejscowe leki sterydowe.

W przypadku, gdy atopowe zapalenie skóry powiązane jest z alergią, dobre efekty daje również ograniczenie wpływu czynników powodujących alergię.

Na bezpłatne konsultacje związane z AZS u dzieci oraz u dorosłych zaprasza Synexus – centrum medyczne Katowice. Na wizytę można zapisać się na stronie internetowej centrum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here