Wśród badań diagnostycznych, są takie, które zwykle kojarzą się nam z poważnymi problemami zdrowotnymi. Do takich badań należy tomografia komputerowa głowy. W praktyce jest to jednak dużo szerzej wykonywane badanie, które ma zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Stosuje się je bardzo często na przykład w stomatologii, gdzie przy wielu zabiegach wykonanie takiego badania uznaje się już za standardową procedurę.

Kiedy stomatolog wysyła na tomografię?

Wydawać by się mogło, że dentyści ograniczają się jedynie do zwykłych zdjęć rentgenowskich. Nic bardziej mylnego, tomografia komputerowa głowy, jako bardzo uniwersalne, a z drugiej strony obrazowe badanie, znajduje coraz szersze zastosowanie także w tej dziedzinie medycyny. Już niemal standardem stało się zastosowanie tomografii w procesie zakładania implantu zęba.

W odróżnieniu od dwuwymiarowych zdjęć RTG tomografia komputerowa pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów, co jest bardzo istotne przy skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, zwłaszcza tych w pobliżu nerwów zębodołowych, czy zatok szczękowych. Dokładny, trójwymiarowy obraz tkanek bardzo pomaga lekarzom stomatologom także podczas wykonywania leczenia kanałowego zęba, co jest szczególnie istotne, gdy występuje podejrzenie niestandardowego przebiegu kanału zębowego. Po tego typu badanie stomatolodzy sięgają także podczas leczenia procesów chorobowych dotykających kości szczęki i żuchwy, a także zaburzeń zwarcia.

Co warto wiedzieć przed badaniem?

Komputerowa tomografia głowy wykonywana na potrzeby zabiegów stomatologicznych, w tym na potrzeby implantologii to badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Takie badania wykonuje gabinet radiologii Ultimed Tomo3D (http://tomo3d.pl/), w którym można skorzystać z jednego z najbardziej nowoczesnych urządzeń, oraz wiedzy specjalistów z dziedziny stomatologii jak i implantologii. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, dlatego można je wykonywać od ręki. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund, a wynik często można odebrać jeszcze tego samego dnia. Ważne jest też, że tomograf, wykorzystywany do badań stomatologicznych emituje wielokrotnie niższe promieniowanie niż to stosowane przy tradycyjnej tomografii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here