Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, najczęściej występująca u mieszkańców Europy i Ameryki Północnej, rozpoczynająca się zazwyczaj w wieku 20-30 lat. W zależności od postaci, trądzik różowaty może objawiać się rumieniem twarzy, grudkami i krostami, a nawet rozległymi zmianami o charakterze guzowatym. Za każdym razem wymaga odpowiedniego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny trądziku różowatego,
  • jakie są jego objawy i postaci,
  • jak przebiega leczenie trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry o charakterze zapalnym, występującą najczęściej u mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. O ile np. trądzik hormonalny pojawia się dość wcześnie, bo u nastolatków w okresie dojrzewania, o tyle trądzik różowaty jest domeną osób dorosłych – występuje u 20-30-latków, a największe nasilenie widoczne jest w 4. dekadzie życia.

Trądzik różowaty – przyczyny

Przyczyny trądziku różowatego nie zostały do końca wyjaśnione. Na pewno wpływ na rozwój choroby mają naturalne predyspozycje immunologiczne organizmu, występujące zaburzenia naczyniowe, przebyte wcześniej infekcje oraz ekspozycja skóry na promieniowanie UV. Zaostrzenie objawów bywa powodowane również przez:

  • spożywanie ostrych, ciężkostrawnych potraw,
  • picie alkoholu,
  • korzystanie z sauny,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • dużą ilość witamin B6 i B12 w diecie.

Trądzik różowaty – objawy

Objawy trądziku różowatego mogą być różne, w zależności od tego, jaką postać przyjmuje choroba.

  • Trądzik teleangiektatyczno-rumieniowaty – objawia się występującym na skórze rumieniem, któremu towarzyszą teleangiektazje, obrzęk twarzy i uczucie pieczenia.
  • Trądzik różowaty grudkowo-krostkowy – to występujący przewlekle w środkowej części twarzy rumień z pojawiającymi się czasowo grudkami i krostami.
  • Trądzik z dominacją zmian przerostowych – objawia się pogrubieniem skóry i obecnością rozległych zmian guzowatych, najczęściej na nosie, brodzie i uszach.
  • Ziarniniakowy trądzik różowaty – cechuje się obecnością twardych żółtych, brązowych lub czerwonych grudek, które mogą ulegać bliznowaceniu.

Trądzik różowaty – leczenie

Diagnostyką i leczeniem trądziku różowatego zajmuje się specjalista dermatolog. Rozpoznanie choroby w najczęstszych postaciach nie przysparza większych problemów – nie są do tego zazwyczaj potrzebne żadne badania laboratoryjne czy obrazowe, a po prostu wywiad lekarski i badania fizykalne. Współczesna dermatologia ma też skuteczne metody terapii tego schorzenia. Zatem jak leczyć trądzik różowaty?

  • Trądzik różowaty – leki

Dobór leków na trądzik różowaty zależy oczywiście od postaci i stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się metronidazol, kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu. Lekarz może zalecić również działającą miejscowo maść na trądzik różowaty z antybiotykiem, np. erytromycyną, klindamycyną oraz tetracykliną.

  • Trądzik różowaty – kosmetyki

Obok leczenia dermatologicznego, ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Płyn do demakijażu, żel do mycia czy krem na trądzik różowaty powinien być delikatny, przeznaczony do skóry wrażliwej, zawierający substancje zmiękczające i nawilżające, które nie niszczą warstwy lipidowej naskórka. Należy unikać kosmetyków wysuszających czy silnie ściągających skórę.

  • Trądzik różowaty – dieta

Jak już wspomniano, objawy trądziku różowatego może zaostrzać spożywanie ciężkostrawnych, pikantnych potraw oraz picie alkoholu. Pacjenci, którzy zauważą u siebie nasilenie objawów w takich sytuacjach, powinni zrezygnować z ostrych przypraw, sosów czy tłustych dań gotowych.

  • Zioła na trądzik różowaty

Niektóre zioła wykazują pozytywny wpływ na skórę z trądzikiem różowatym, więc są składnikiem kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Zalicza się do nich m.in. nagietek, drzewo herbaciane, złocień ogrodowy, ekstrakt z zielonej herbaty czy gorzkla właściwa. Oczywiście dobre efekty zdrowotne i estetyczne daje ich długotrwałe, systematyczne stosowanie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here