Choroba wieńcowa to poważny problemy, z którym boryka się mnóstwo Polaków. Szacuje się, że milion osób choruje na tę chorobę, z czego dziesięć procent z nich umiera rocznie na zawał serca. To straszne statystyki, ale niestety takie są realia i my wiedząc o tym niewiele sobie z tego robimy.  Jeszcze kilkanaście lat temu wieńcówka to była choroba dla osób starszych, ale obecnie obniża się granica wieku i tych chorych cały czas przybywa. To, dlatego trzeba uważać na siebie i robić badania.

Z tą chorobą problem jest taki, że nie wiemy, że na nią chorujemy. Nie ma żadnych objawów do czasu aż pojawia się zawał serca sercowego albo nagły zgon. Dopiero na sekcji zwłok wychodzi, że taka osoba od dawna miała problemy z sercem, ale o tym nawet nie wiedziała. Skoro się nie badamy to trudno żebyśmy o tym wiedzieli, dlatego to trzeba zmienić. Inaczej to my w najbliższym czasie możemy dołączy do tych osób, które umierają każdego roku. Patrzmy na to, że sto tysięcy osób to większe polskie miasto i rok w rok taka liczba osób znika z naszego kraju.

Jakie są objawy choroby wieńcowej?

Jeśli mamy uczucie gniecenia albo palenia za mostkiem to może oznaczać, że mamy właśnie takie problemy. Często ból promieniuje aż do szczęki, barków i rąk. Jeśli odpoczniemy poleżymy to ustępie. Pomaga również zażycie nitrogliceryny i wtedy w kilka minut mamy spokój. Nie jest powiedziane, że za każdym razem i u każdej osoby te bóle będą występowały w tym samym miejscu. Zdarza się, że boli nad nadbrzusze, co jest mylnym sygnałem dla nas i nie wiemy tak naprawdę, co się dzieje.

serce

Oczywiście w większości przypadków doszukujemy się innych chorób, ale nie ten najważniejszej, która zabija tak wiele osób.  Bardzo dużo osób odczuwa bóle wtedy, kiedy zaczynają się ruszać zbyt szybko. Jeśli tak jest to mamy problemy nie tylko z sercem, ale zapewne również z płucami.  Słaba kondycja fizyczna niestety nie prowadzi do niczego dobitego, ale nam się wydaje, że to, co mówią specjaliście to nie jest prawdą. Nas to nie dotyczy, bo my nic nie robimy i jakoś na nic nie chorujemy.

Do czasu aż dojdzie do rozległego zawału i wylądujemy w kostnicy. Wtedy na wysnuwanie wniosków jest już za późno, ale zapewne też to nic nie zmieni u naszej rodziny, która będzie robiła wszystko tak jak robiliśmy to razem. Szkoda, że nie wyciągamy wniosków i nie staramy się naprawić tego, co jest złe i co spowodowało właśnie taką chorobę i śmierć. Trzeba myśleć wcześniej o tym, co robimy i jak wygląda każdy nas dzień, a może wtedy będzie czas na to żeby zareagować i uratować swoje życie?

Bóle, które występują nie trwają dłużej niż kilkanaście minut. Im częściej taki ból u nas się pojawia tym są to bardziej niepokojące objawy i oznacza, że nie jest z nami za dobrze i trzeba coś z tym zrobić. Jeśli o to nie zadbamy to w najlepszym przypadku będziemy mieć zawał serca, a najgorszym umrzemy nagle.

Skąd się bierze taka choroba w naszym organizmie?

Zimniejsza się średnica tętnic wieńcowych, co oznacza, że serce nie dostaje tyle tlenu ile potrzebuje. Krew nie przepływa zbyt dobrze i dochodzi do problemów z sercem, które prowadzą do zawału serca. Sytuacje zdarzają się bardzo różne i na wszystko trzeba by przygotowany.

wywiad u lekarza

Może nawet dojść do nagłego zamknięta tętnicy wieńcowej i właśnie wtedy dochodzi to zawału serca, który nawyzywany jest martwicą mięśnia sercowego.  Tlen jest potrzebny całemu organizmowi, dlatego jeśli nie ma go zbyt dużo to zaczynają się problemy. Im wcześniej sobie to uświadomi tym lepiej dla nas i naszego zdrowia oraz życia.

Badania i leczenie choroby wieńcowej

Sami leczyć się nie będziemy używając leków od znajomych. Wiele osób w ten sposób kombinuje i dlatego nie przeżywają rozległego zawału serca. Trzeba najpierw udać się do specjalistów, którzy mają na celu sprawdzenie jak działa nasze serce. Wystarczy zrobić EKG i już widać, co się dzieje. W ten sposób można również namierzyć gdzie dokładnie leży problem i postarać się go rozwiązań. Nam na tym na pewno zależy. Trzeba będzie brać leki, ale trzeba również zmienić swoje codziennie przyzwyczajenia.

Tylko połączenie wszystkiego razem daje bardzo dobre efekty, na których każdemu z nas zależy. Choroba wieńcowa może się przytrafić każdemu z nas, dlatego trzeba się bardzo dobrze obserwować. Trzeba również obserwować swoich bliskich, a wtedy zareagujemy na czas. W Polsce diagnozowaniem chorób nie jest tak częste jak na zachodzie, bo my znamy się na wszystkim lepiej i wiemy, że nic nam nie dolega, a zatem wizyta u lekarza jest dla nas zbędna, bo szkoda nam na to czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy zawału u mężczyzn
Następny artykułBadanie serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here