Eksperci zalecają, by każdy z nas 5 razy dziennie spożywał owoce lub warzywa. Te mogą być w postaci surowej, duszonej, pieczonej bądź w formie soków. I właśnie o sokach chcemy dzisiaj napisać. Okazuje się, że każda szklanka dobrej jakości soku owocowego, warzywnego czy też owocowo-warzywnego to prawdziwa bomba witaminowa.

Co kryje się w sokach?

To przede wszystkim moc witamin, antyutleniaczy, minerałów, błonnika. Zbawienny wpływ na nasz organizm ma między innymi witamina C, K, A, E – opóźniają procesy starzenia się skóry, wpływają na trawienie i metabolizm, tworzą barierę ochronną dla całego organizmu, wzmacniają odporność organizmu.

Uwagę warto też zwrócić na błonnik, który w owocach i warzywach kryje się w ogromnych ilościach. Ten odpowiada za właściwą perystaltykę jelit, pomaga w odchudzaniu, stabilizuje trawienie, wspiera wydalanie toksyn i innych zanieczyszczeń z organizmu.

Najlepiej pić soki, które są kompozycją różnych owoców i warzyw. Należy stawiać przede wszystkim na warzywa liściaste, takie jak szpinak – w nich kryje się ogrom dobroczynnego składu.

Jakie soki warto pić?

Pewność, że odżywiamy się zdrowo, mamy tylko wtedy, gdy rzeczywiście samodzielnie będziemy przyrządzać każdy posiłek, a wszelkie produkty zostały wcześniej odpowiednio wyselekcjonowane pod względem jakości. Najlepiej wybierać produkty od lokalnych rolników, ekologiczne.

Pełnowartościowe soki można przyrządzać samodzielnie w warunkach domowych. Potrzebna jest nam do tego jedynie wyciskarka do owoców i warzyw, najlepiej ta wolnoobrotowa. Tylko ona wyciśnie dokładnie sok, ale przede wszystkim nie zniszczy cennych wartości, witamin i minerałów. Wystrzegajmy się za to sokowirówek, bo chociaż sok z tego sprzętu jest bardziej klarowny, to niestety w procesie jego pozyskiwania utlenianych zostaje nawet połowa wartości.

Więcej szczegółów na temat wyciskarek do soków znaleźć można na MocSokow.pl

Jakich soków nie wybierać?

Wystrzegajmy się soków kupowanych, szczególnie tych z soku zagęszczonego. Takie napoje nie mają raczej wiele wspólnego z pożywnym, pełnym witamin sokiem. Jeśli już chcemy kupować gotowe soki, to najlepiej wybierać te tłoczone i to z owoców pochodzących z upraw ekologicznych – takie oznaczenie musi znaleźć się na każdym opakowaniu.

Gotowe soki można zamawiać też w kawiarniach, restauracjach i barach, o ile te świeżo wyciskane, tworzone są w wyciskarkach wolnoobrotowych. Pamiętajmy, że tylko taki sprzęt nie zniszczy cennych składników, jakie zawarte są w miąższu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here