Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie

0
864

Czy wiesz, że zapalenie ucha środkowego, to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? Okazuje się, że to właśnie na wizyty u laryngologa, który zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem, ale również profilaktyką zachorować na schorzenia uszu trafiają mali pacjenci. Dowiedz się, dlaczego tak często dochodzi do stanów zapalnych ucha środkowego, jak leczyć tego rodzaju dysfunkcję i czy można zminimalizować ryzyko zachorowania?

Dlaczego dochodzi do zapalenia ucha środkowego?

U dzieci najczęstszą przyczyną jest katar, który nie ma ujścia i prowadzi do stanu zapalnego. Coraz częściej rozpoznaje się też niestety przerost tzw. trzeciego migdałka w gardle, który z kolei prowadzi co stałej obecności bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych ucha. Niejeden laryngolog potwierdza, że dzieci, u których notorycznie diagnozuje się zapalenie ucha środkowego, powinny być niezwłocznie poddane badaniom w zakresie trzeciego migdałka.

Jak objawia się zapalenie ucha środkowego?

Ucho przede wszystkim silnie boli, może pojawić się gorączka, nudności, brak apetytu, ból głowy, katar, ospałość, nadmierne zmęczenie i rozdrażnienie dziecka. Ból ucha sprawia gromadząca się w uchu wydzielina ropna, która nie ma ujścia.

Najlepiej, jeśli nie dojdzie do jej wycieku, ponieważ przebicie błonki bębenkowej rzeczywiście daje ulgę w bólu, natomiast nie jest korzystne, patrząc na względy laryngologiczne. Przebita błona może nie zrosnąć się odpowiednio, przez co zauważalny może być niedosłuch.

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Jeśli wystąpi ból ucha, niezwłocznie należy udać się na konsultację do specjalisty, jakim jest laryngolog. Konstancin i okolice mogą pochwalić się profesjonalnymi medykami w tym zakresie.

Najczęściej stosuje się antybiotykoterapię doustną oraz krople do ucha, jeśli nie doszło do ropnego wycieku. Leczenie trwa około 14 dni, natomiast wyraźną ulgę pacjent odczuwa już po kilku dniach leczenia.

Co ważne, po zakończonej kuracji również niezbędna jest wizyta kontrolna u laryngologa, który oceni, czy zapalenie ucha środkowego nie wywołało żadnych powikłań.

Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko przynajmniej kilka razy w ciągu roku cierpi z powodu zapalenia ucha środkowego, skonsultuj je pod kątem przerośniętego trzeciego migdałka. To może być ważna przyczyna, którą dzisiaj udaje się z łatwością zlikwidować, by zapewnić Twojemu dziecku optymalne zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here