Pasożyty mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Większość osób niestety nie zdaje sobie sprawy z ich obecności w organizmie. Pasożyty mogą mieć niekorzystny wpływ na serce czy płuca, a także prowadzić do chronicznego zmęczenia. Jak odrobaczyć organizm? Warto zacząć od terapii ziołowej.

  1. Objawy pasożytów w organizmie
  2. Zioła na pasożyty
  3. Olejek z oregano na pasożyty
  4. Tymianek na pasożyty
  5. Piołun na pasożyty
  6. Koper włoski na pasożyty
  7. Dynia na pasożyty
  8. Zioła na pasożyty – suplementy
  9. Zioła na pasożyty – bezpieczeństwo stosowania
  10. Jak zapobiegać zakażeniom przez pasożyty?
  11. Dieta przeciwpasożytnicza

Objawy pasożytów w organizmie

Zakażenie pasożytami może wywoływać wiele symptomów i schorzeń. Niektóre bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, jednak do niepokojących objawów należą:

  • biegunka,
  • śluz w stolcu,
  • utrata apetytu,
  • gazy,
  • skurcze brzucha,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • wymioty,
  • zmęczenie,
  • apatia,
  • złe samopoczucie i apatia,
  • anemia,
  • zapalenie stawów,
  • wypadanie włosów.

Zioła na pasożyty

Zioła na pasożyty ludzkie stanowiły bardzo ważną gałąź medycyny ludowej. Obecnie biotechnologia i fitoterapia czerpią z ich doświadczenia, wykorzystując te metody i potwierdzając ich skuteczne działanie.

Olejek z oregano na pasożyty

Olejek z oregano może pomóc wyeliminować pasożyty jelitowe, a także może wykazywać działanie hamujące na wzrost bakterii Staphylococcus, czyli gronkowca. Ponadto łagodzi objawy żołądkowo-jelitowe związane z obecnością pasożytów, np. wzdęcia czy naprzemienne biegunki i zaparcia.

Mechanizm działania olejku polega na rozerwaniu błon komórkowych pasożytów, co prowadzi do zmian w równowadze osmotycznej oraz nieodwracalnych uszkodzeń białek obecnych w jądrach komórek pasożytów.

Tymianek na pasożyty

Tymianek działa na organizm detoksykująco, a dzięki zawartości garbników, znajduje zastosowanie w zwalczaniu pasożytów układu trawiennego, takich jak owsiki czy glista ludzka. Reguluje również trawienie i zapobiega biegunce.

Piołun na pasożyty

Piołun od lat używany jest jako ziele wspomagające pozbycie się pasożytów jelitowych, takich jak płazińce, pierwotniaki i obleńce. Podaje się go w postaci ekstraktu w płynie, herbaty ziołowej lub w kapsułkach. Napar dobrze wpływa na pracę układu trawiennego i łagodzi dolegliwości pokarmowe.

Koper włoski na pasożyty

Koper wykazuje silne działanie bakteriobójcze oraz przeciwpasożytnicze. Olejek eteryczny zawarty w roślinie zapobiega rozwojowi pasożytów w organizmie. Ponadto stosuje się go na różnego rodzaju niestrawności oraz bóle żołądkowe, gazy, wzdęcia, zaparcia, kolki i zgagę.

Dynia na pasożyty

Zawarta w dyniach kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów układu trawiennego (owsika, tasiemca, glisty). Oprócz tego przyspiesza proces usuwania drobnoustrojów pasożytniczych oraz innych toksycznych substancji z organizmu.

Pestki dyni są trudno wchłaniane przez układ trawienny, dzięki czemu nie wykazują toksycznych właściwości i nie podrażniają błony śluzowej jelit i żołądka.

Zioła na pasożyty – suplementy

Na rynku dostępne są preparaty zwalczające pasożyty w formie mieszanek ziołowych w kroplach, w kapsułkach. W tego typu środkach warto szukać powyższych ziół, a także kolendrę siewną, owoc goździkowca, ziele macierzanki piaskowej, nagietek, imbir. Dostać je można w sklepach z suplementami, takich jak na przykład Sklep Życia: https://www.sklepzycia.pl/pasozyty.

Zioła na pasożyty – bezpieczeństwo stosowania

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do leków na odrobaczenie, stosowanie ziół jest względnie bezpieczne. Stosowanie preparatów chemicznych, bardzo często niesie ze sobą szereg skutków ubocznych, a substancje aktywne w nich zawarte mogą wykazywać działanie toksyczne dla organizmu. Z kolei środki ziołowe zawierają składniki pochodzenia naturalnego, dzięki czemu działają nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie. Ponadto dostarczają wiele różnych witamin i minerałów, dzięki czemu wzmacniają organizm.

Jak zapobiegać zakażeniom przez pasożyty?

Profilaktyka przeciw pasożytom obejmuje przede wszystkim utrzymywanie właściwej higieny. Owoce i warzywa przed zjedzeniem należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Trzeba także pamiętać o częstym myciu rąk, zwłaszcza po powrocie z zakupów i zatłoczonych miejsc. Blaty oraz przybory kuchenne używane do obróbki pokarmu również powinny być regularnie czyszczone.

W przypadku mięs i ryb warto zadbać o ich dokładne wysmażenie czy ugotowanie. Dla pewności lepiej nie przygotowywać tego typu potraw w mikrofalówce, ponieważ nie zawsze zapewnione optymalne i równomierne podgrzanie jedzenia.

Dieta przeciwpasożytnicza

Najlepiej ograniczyć spożywanie cukrów prostych, gdyż stanowią one podstawowy pokarm dla pasożytów. Zaleca się także ograniczenie kawy i herbaty oraz wyeliminowanie napojów gazowanych, gotowych sosów, białego pieczywa oraz alkoholu.

Do diety należy włączyć pokarmy bogate w błonnik, czosnek, ostre przyprawy, ocet jabłkowy, cebulę czy sok żurawinowy. Błonnik oczyszcza jelita i pomaga w pozbyciu się np. owsików i ich larw. Warto także regularnie przeprowadzać oczyszczanie pasożytnicze za pomocą ziół. Powinno ono obejmować wszystkich domowników, również dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here