Endometrioza, zwana także gruczolistością macicy, to choroba, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już kilkaset lat temu. Jej objawy, choć bolesne i nieprzyjemne, często są lekceważone przez kobiety. Jak wygląda leczenie endometriozy?

Pierwsze sygnały

Jeśli wyściełająca macicę błona śluzowa, która powinna być regularnie wydalana z organizmu, nieprawidłowo umiejscawia się, osiadając np. w jamie trzewnej, jajnikach, pęcherzu czy jajowodzie, oznacza to, że występuje endometrioza. Dochodzi wówczas po pewnym czasie do powstania torbieli lub zrostów. Choroba ta dopada coraz większą ilość osób. Za czynnik ryzyka uznaje się tu wiek pacjentki (schorzenie dotyczy głównie kobiet miesiączkujących, zwykle między 30. a 40. rokiem życia), kwestie związane z genetyką, a także zaburzenia pracy układu odpornościowego.

Jak objawia się endometrioza? Symptomów może być wiele, jest to sprawa indywidualna, a choroba nie musi u każdej osoby przebiegać w identyczny sposób. Jednak najczęściej wszystko zaczyna się od odczuwania intensywnego bólu w trakcie zbliżeń seksualnych oraz niemożności zajścia w ciążę. Ponadto wśród symptomów sygnalizujących endometriozę wymienia się bóle podczas miesiączki, bolesność okolic miednicy, krew w moczu, brak sił i dolegliwości żołądkowe.

Endometrioza a ciąża

U niemal co trzeciej kobiety, u której stwierdzono gruczolistość macicy, dochodzi do poważnych kłopotów z zapłodnieniem. Endometrioza a ciąża – to temat częstych spekulacji i wątpliwości wielu pacjentek. Jeśli chodzi o płodność, jest ona ograniczona przez możliwość wytworzenia się torbieli, przez które dość trudno przebić się komórkom rozrodczym. Czasem również wytworzone przez zmiany substancje znacznie ograniczają możliwość zajścia w ciążę.

Jak leczyć endometriozę?

Gdy badania wykażą, że u pacjentki ma miejsce endometrioza leczenie dobierane jest m.in. z uwagi na ogólny stan kobiety, jej wiek i plany prokreacyjne. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, zwykle proponuje się jej wycięcie zrostów i torbieli. Przeprowadzany metodą laparoskopową zabieg chirurgiczny jest w pełni bezpieczny i zazwyczaj nie wymaga nawet zostawania w szpitalu na noc. W innych przypadkach przepisywane są leki przeciwbólowe i środki zawierające hormony, często o działaniu antykoncepcyjnym. Wszystko musi oczywiście odbywać się pod kontrolą specjalisty. Warto mieć świadomość, że w przypadku choroby takiej jak endometrioza leczenie to jedynie zmniejszenie nieprzyjemnych symptomów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here