Kiedy wykonuje się operację oka, jaką jest witrektomia?

0
487

Choroby oczu często są jednymi z najbardziej dokuczliwych dla pacjentów i poważnie ograniczają ich codzienną aktywność. Wiele z nich w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego ich diagnostyka jest trudna i może być wyraźnie opóźniona, prowadząc do pogłębienia się choroby. Na jakie symptomy warto zatem zwracać uwagę i w jakich przypadkach można spodziewać się operacji?

Symptomy wskazujące na chorobę

Nagłe uszkodzenie oka w wyniku urazu, na przykład po kontakcie z substancją żrącą, promieniowaniem lub ostrym narzędziem, nigdy nie pozostawia nam wątpliwości, że powinniśmy udać się czym prędzej do lekarza. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z chorobami oczu, które w początkowym okresie często nie dają objawów. Następnie część z nich posiada objawy niespecyficzne, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez pacjentów, co jeszcze bardziej utrudnia i wydłuża diagnostykę.

Na jakie symptomy musisz zatem zwracać uwagę? W pierwszej kolejności powinny cię zaniepokoić wszelkie zmiany w polu widzenia, takie jak na przykład wystąpienie zaciemnionych obszarów, w których niczego nie możesz zobaczyć lub obraz jest wyjątkowo niewyraźny. Inne często pojawiające się problemy to występowanie mroczków i “paprochów” przed oczami, albo błysków. Mogą im towarzyszyć także ból, zwłaszcza podczas poruszania okiem, albo inne dolegliwości.

Witrektomia

Jedną z metod leczenia chorób oka jest witrektomia, która dotyczy głębokich warstw oka. Polega ona na usunięciu ciała szklistego, co odsłania siatkówkę i plamkę żółtą. W ten sposób mogą zostać przeprowadzone zabiegi właśnie w tym obszarze.

Jeszcze do niedawna witrektomia była uważana za zabieg ostatniej szansy. Wykonywano ją jedynie w chwili, w której inne metody leczenia zawiodły albo nie były możliwe do wykonania. Obecnie jednak lekarze coraz wcześniej kwalifikują pacjentów do jej wykonania, co wynika z wysokiej skuteczności leczenia za pomocą witrektomii.

Kiedy wykonywane są operacje oczu?

Operacja oka jest jedyną dostępną metodą leczenia wielu chorób, w tym odwarstwienia (odklejenia) siatkówki albo pojawienia się błony nasiatkówkowej, która musi zostać usunięta chirurgicznie. Witrektomię stosuje się też w przypadku chorób plamki żółtej, takich jak otwory w plamce. Może być wykorzystana podczas leczenia przewlekłego wylewu krwi do ciała szklistego lub w wylewie podsiatkówkowym w przebiegu AMD wysiękowego (wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej). Jest wykorzystywana przy pojawieniu się takich chorób jak jaskra neowaskularna i cukrzycowa proliferacyjna.

Witrektomia może być przeprowadzona także w innych schorzeniach. Jest w nich metodą alternatywną dla innych sposobów leczenia, w tym sposobów farmakologicznych. Często jej efekty są znacznie szybsze i lepsze, a sama procedura może być tańsza od klasycznych metod ich leczenia. Dotyczy to między innymi obrzęku plamki w przebiegu cukrzycy i zakrzepu, gdzie tradycyjnie stosowane są zastrzyki zmniejszające dolegliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here