Mleko bez laktozy – dlaczego warto po nie sięgać?

0
613

Mleko bez laktozy to nic innego jak mleko bez cukru mlecznego. Tego rodzaju produkty są wybierane przez osoby, u których stwierdzono nietolerancję laktozy. Czy mleko bez laktozy jest zdrowe? Dlaczego warto wprowadzić je do codziennej diety?

Czym jest laktoza?

Czym tak właściwie jest laktoza? Laktoza to cukier mleczny, który znajduje się w krowim mleku i nadaje mu lekko słodkawy smak. Laktoza składa się z glukozy i galaktozy, czyli cukrów prostych. Na co wpływa laktoza? Składnik ten w produktach mlecznych wspomaga prawidłowe wykorzystanie wapnia. Osoby cierpiące z powodu nietolerancji laktozy powinny pić odpowiednik pozbawiony tej substancji, aby wzbogacić swoją dietę o bogate źródło wapnia i innych cennych elementów odżywczych.

Nietolerancja laktozy – na czym polega?

Nietolerancja laktozy to schorzenie, którego objawem jest niedyspozycja pokarmowa (wzdęcia, biegunki, złe samopoczucie) po spożyciu mleka. Upośledzone trawienie cukru mlecznego jest spowodowane brakiem enzymu laktazy, który powinien znajdować się w nabłonku jelita cienkiego. Należy zauważyć, że nietolerancja laktozy to nie alergia na białko mleka – to zupełnie dwa różne zjawiska. W przypadku gdy występuje nietolerancja laktozy, należy wprowadzić w swojej diecie pewne zmiany i zmienić mleko na mleko bez laktozy, a także i inne produktu z kategorii nabiał zamienić na produkty bez laktozy. Natomiast gdy występuje alergia na białka mleka należy całkowicie wyeliminować nabiał z diety na pewien czas.

Mleko bez laktozy – jak powstaje?

Na czym polega produkcja mleka bez laktozy? Do uzyskanego już mleka krowiego dodaje się enzym – laktazę. Laktaza rozkłada laktozę na dwa cukry proste, czyli na glukozę oraz galaktozę. Osoba borykająca się z nietolerancją laktozy lepiej przyswaja cukry proste od dwucukrów. Podczas produkcji mleka bez laktozy zawsze stosuje się laktazę.

Mleko bez laktozy w codziennym menu

Z czym się wiąże wprowadzenie mleka bez laktozy do swojej codziennej diety? Jak się okazuje – takie mleko można stosować dokładnie w taki sam sposób, co tradycyjne mleko. Można je dodawać do napojów, do koktajli, ale i do ciast oraz innych potraw, które mają w swoim przepisie mleko. Należy zauważyć, że osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, powinny pić mleko bez laktozy albo zdecydować się na napoje mleczne fermentowane. Żywe bakterie fermentacji mlekowej wpływają pozytywnie na procesy trawienia i dostarczają organizmowi swój enzym, czyli galaktozydazę, które, podobnie jak laktaza, rozbija laktozę na cukry proste. Natomiast osoby cierpiące na alergię białka mleka powinny nie tylko odstawić nabiał (pod nadzorem lekarza), ale i zrezygnować z mlecznych napojów fermentowanych.  

Produkty bez laktozy

Osoby cierpiące z powodu nietolerancji laktozy muszą zrezygnować nie tylko z tradycyjnego mleka, ale i innych mlecznych produktów. Wiele sklepów, takich jak organic24.pl, posiada jednak spory i zróżnicowany asortyment bez laktozy, który obejmuje masło, jogurty, sery, twarogi czy śmietanę. Zarówno mleko bez laktozy, jak i innego produkty tego rodzaju mogą być oznaczone na opakowaniu minus L. Warto zauważyć, że sporo produktów bezglutenowych także nie posiada laktozy.

Gdzie kupić mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy oraz inne produkty mleczne pozbawione tego elementu można przede wszystkim znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. W dużych galeriach handlowych i centrach miast można znaleźć takie miejsca bez problemu, ale w przypadku mniejszych miejscowości może być z tym problem. Z tego powodu warto zainteresować się ofertą internetowych sklepów ze zdrową żywnością, które oferują szybkie i bezpieczne zakupy spożywcze z dostawą do domu. Zakupy online mają wiele zalet – umożliwiają zdobycie trudno dostępnego produktu, ale pozwalają również zaoszczędzić czas, dokonywać zamówień nawet w godzinach, w których sklepy stacjonarne są już zamknięte, posiadają zwykle znacznie szerszy asortyment niż lokalne markety i są niezwykle wygodne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here