Zastrzał to bardzo nieprzyjemna i bolesna przypadłość. Powoduje ból i obrzęk w miejscu infekcji, utrudniając codzienne życie. Co powoduje zastrzał?

Co to jest zastrzał palca?

Zastrzał palca to przede wszystkim ostre bakteryjne zapalenie dłoni i palca, a nie samego paznokcia. Obejmuje skórę, a także tkankę podskórną, a nawet może rozprzestrzeniać się na kości, ścięgna i struktury stawów. W przypadku dłoni zwykle zakrywa palec wskazujący.

Zastrzał palca a przyczyna powstania

Zastrzał palca jest zwykle spowodowany drobnym urazem lub wrastającym paznokciem. Jakie są objawy i leczenie zastrzału? Powoduje on infekcję bakteryjną, która skutkuje bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem palca i ropą pod paznokciem. Leczenie tego typu stanu zależy od stopnia zaawansowania choroby i stopnia zajęcia tkanek wokół płytki. W większości przypadków wymagana jest interwencja chirurgiczna. Domowe sposoby mogą zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból.

Wystarczy drobny uraz, przekłucie, czy też zadrapanie lub skaleczenie palca, aby pojawił się zastrzał palca. Uszkodzenie ciągłości skóry często występuje podczas łamania naskórka wokół paznokcia, nakłucia niewysterylizowaną igłą, ukłucia palca lub też prac ogrodowych. Paciorkowce i Staphylococcus aureus często dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę i tym samym powodują ropne stany zapalne. Szczególnie podatne są na tego rodzaju infekcje osoby z osłabionym układem odpornościowym, z cukrzycą, dzieci czy też osoby starsze.

Zastrzał palca może wystąpić w wyniku drobnych urazów, w tym między innymi:

  • skaleczenia,
  • korzystania z niedezynfekowanego sprzętu do manicure i pedicure,
  • wbicia drzazgi,
  • zrywania naskórka wokół paznokcia.

Domowa metoda na zastrzał palca

Możesz leczyć zastrzał palca w domu, używając szałwii w saszetce. Zalej wrzątkiem, poczekaj, aż się zagotuje, nasącz w naparze wacik i następnie przyłóż do bolącego miejsca. Chory palec można namoczyć w roztworze ciepłej wody z szarym mydłem lub też przygotować kompres, który będzie nasączony w roztworze sody oczyszczonej oraz ciepłej wody. Również siemię lniane pomaga w leczeniu tego typu choroby. Dzięki obecnym w nim związkom śluzowym skóra staje się miękka.

W przypadku niewielkich zmian chorobowych obejmujących tylko powierzchowne partie skóry leczenie polega między innymi na odkażaniu naskórka preparatami zawierającymi np. oktenidynę.

Chirurgiczne leczenie zastrzału palca

Natomiast w przypadku zastrzału podskórnego leczenie polega na specjalistycznym nacięciu zmiany poprzez wprowadzenie drenu umożliwiającego odpływ ropy. Stosuje się dodatkowe antybiotyki. W jaki sposób leczy się zastrzał ścięgnisty? Aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu ścięgna, konieczna jest operacja i antybiotykoterapia. W przypadku aparatów kostnych lub stawowych rana jest oczyszczana z martwej tkanki, drenowana w celu usunięcia treści ropnej, a kończyna jest unieruchamiana. Ponadto wprowadza się antybiotyki.

Zastrzał palca – podsumowanie

Zastrzał palca to łagodny, ale bolesny stan zapalny, którego nie należy lekceważyć. Może wnikać głęboko w tkanki i powodować poważne infekcje.

Zastrzał palca to przede wszystkim ostre ropne zapalenie skóry, występujące najczęściej na opuszkach palców dłoni, rzadziej na stopach. Może wystąpić w wyniku nieprofesjonalnego manicure lub obgryzania paznokci. Nieleczone zapalenie palców może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak na przykład uszkodzenie paznokci, dysfunkcja ręki, martwica tkanek, a nawet uszkodzenie ścięgien czy też stawów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here