Brak ochoty na seks to poważny, pojawiający się w wielu związkach problem. Jak z nim walczyć?

Osłabienie popędu płciowego to jeden z najczęstszych problemów natury seksualnej. Prof. Lew-Starowicz szacuje, że w niektórych grupach częstotliwość jego występowania może wynosić nawet 50 proci. Wiąże się ono z ryzykiem wystąpienia dużych problemów w związku, w skrajnych sytuacjach prowadząc nawet do jego rozpadu. Na szczęście w większości przypadków można z nim skutecznie walczyć. W nowym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim radzić.

Obniżenie popędu. Rozpoznanie i konsekwencje

Chwilowa utrata ochoty na seks jest rzeczą naturalną i może wiązać się np. ze stresem o umiarkowanym natężeniu, infekcjami lub przemęczeniem. Problemy pojawiają się jednak kiedy sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas. O zaburzeniu seksuolodzy mówią po stwierdzeniu następujących kryteriów:

  • spadek zainteresowania seksem (zarówno z partnerem, jak i czynności autoerotycznych);
  • obniżenie częstotliwości aktywności seksualnej;
  • mniejsze prawdopodobieństwo inicjowania zbliżeń i odczuwania satysfakcji (chociaż zarówno epizody zwiększonego libido, jak i wzwód oraz przyjemność z seksu nie są wykluczone).

Brak ochoty na seks może działać destrukcyjnie zarówno na związek, jak i na psychikę każdego z partnerów. Często wraz z nią występuje niepokój lub poczucie dyskomfortu. Cierpią też ogólnie pojęte relacje międzyludzkie.

Spadek libido. Co może go powodować?

Za brak ochoty na współżycie może odpowiadać wiele powodów. Najczęściej ten problem z seksem jest wynikiem jednego lub kilku czynników z poniższej listy:

  • przyczyny biologiczne: problemy ze wzwodem, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, używki lub choroby przewlekłe;
  • czynniki psychiczne: przemęczenie, stres, fobie, zaburzenia seksualności i identyfikacji płciowej, depresjaii;
  • problemy w związku: postrzeganie partnera jako nieatrakcyjnego, kłótnie w związku, rutyna;
  • czynniki kulturowe: uzależnienie od pornografii i masturbacji, zbyt wysokie wymagania wobec siebie i partnera, ograniczenia wynikające z rygorów religii.

Brak ochoty na seks. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Metody leczenia spadku libido powinny być dobrane pod kątem wywołujących problem czynników. Jeśli odpowiadają za niego zaburzenia wzwodu, można sięgnąć po tabletki na erekcję – np. MaxOn Forte. W przypadku przyczyn natury psychicznej, partnerskiej lub kulturowej, niezbędna okaże się terapia przeprowadzona przez seksuologa, psychologa lub psychiatrę.

iZbigniew Lew-Starowicz: Seksuologia sądowa. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2000, s. 67-69. ISBN 83-200-2448-X.

iiZygmunt Zdrojewicz: Tajemniczy świat kobiecego orgazmu. Wyd. II. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2016, s. 81. ISBN 978-83-62182-58-9.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here