Aby cieszyć się pełnią zdrowia i młodości, warto dbać o to, aby w organizmie nie zabrakło żadnych witamin. Kompletna, zróżnicowana dieta powinna sprawić, że brak witaminy b nie będzie nam grozić. Aby zapobiec niedoborom jakichkolwiek witamin, warto przyjrzeć im się bliżej.
Witamina b to tak właściwie cała grupa, a brak witaminy b nie oznacza wcale niedoboru każdej z nich. Wszystkie łączy to, że wspierają układ nerwowy i działają pozytywnie na stan psychiczny organizmu, natomiast każda ma również dodatkowe właściwości.
Na przykład, brak witaminy b1 może powodować bezsenność, utratę wagi i spadek wydolności fizycznej. Witamina b1, czyli tiamina, ma ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Brak witaminy b1 to częsty problem u alkoholików.

Witamina b2 z kolei uczestniczy w ważnych procesach energetycznych, takich jak oddychanie komórkowe, a także umożliwia działanie niacyny i witaminy b6. Brak witaminy b2 może powodować choroby układu nerwowego, anemię czy bóle mięśni.
Kolejną witaminą jest witamina b3, inaczej niacyna. Brak witaminy b3 w organizmie może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, ponieważ ma ona ważną rolę w procesie przemiany węglowodanów w energię.

Witamina b5 to przede wszystkim kwas pantotenowy. Trudno doprowadzić do jej niedoboru, ponieważ z reguły przyjmujemy ją w wystarczającej ilości w pożywieniu. Podobnie jest z witaminą b6, która ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Brak witaminy b6 może prowadzić do niedokrwistości, apatii, a także otępienia.
Witamina b7 znana jest przede wszystkim z korzystnego wpływu na zdrowie włosów i paznokci, wspomaga też pracę tarczycy i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Brak witaminy b7 może skutkować wypadaniem włosów, infekcjami skórnymi i ogólnym osłabieniem.

Witamina b9, popularnie nazywana kwasem foliowym, jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ jej niedobór może prowadzić do poważnych wad u dziecka, ponieważ, między innymi, osłabia rozwój komórek. Aby brak witaminy b9 nie zagroził zdrowiu maluszka, kobiety muszą ją suplementować.
Witamina b12 wpływa na skuteczny transport tlenu do komórek, a także dba o dobry stan żył i tętnic, więc polecana jest wszystkim, którzy mają problemy z układem sercowo- naczyniowym. Brak witaminy b12 może skutkować osłabieniem, anemię, neuropatią, może też prowadzić do stanów depresyjnych.
Każda z tych witamin ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego najlepiej zapobiegać ich niedoborom, stosując zróżnicowaną dietę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here