Odżywki białkowe uzupełniają codzienny jadłospis o łatwo przyswajalne białko. Mogą być dodatkami do dań albo zamiennikami posiłków. W jaki sposób działają odżywki białkowe dla sportowców? Kiedy warto sięgać po tego typu produkty?

Dlaczego białko jest ważne podczas budowania masy mięśniowej i odchudzania?

Białko to składnik budulcowy masy mięśniowej. Niezbędne aminokwasy uczestniczą wielu procesach zachodzących w organizmie, przykładowo w tych wiążących się z metabolizmem. Białka zaspokajają głód lepiej niż węglowodany. Są dłużej trawione i przyspieszają przemianę materii. Zapewniają też więcej siły i pozwalają na skuteczniejszą regenerację. Wszystkie te właściwości sprawiają, że białko (m.in. w formie odżywek białkowych dla sportowców) warto spożywać zarówno w czasie budowania masy mięśniowej, jak i odchudzania.

Działanie odżywek białkowych

Odżywka białkowa ma za zadanie uzupełnić dietę o brakujące proteiny. W przypadku osób intensywnie trenujących zapotrzebowanie na wspomniane składniki okazuje się większe, a spożywane posiłki nie zawsze są w stanie ich dostarczyć. Tym, co charakteryzuje odżywki białkowe, jest fakt, że zawierają w sobie dużo białka i jedynie śladowe ilości tłuszczów i węglowodanów. Proteiny najczęściej pochodzą z serwatki. Odżywki mogą bazować na koncentracie, izolacie albo hydrolizacie białka. Ostatnie warianty są najdroższe, ale wyróżniają się też najlepszą biodostępnością.

Odżywki białkowe dla sportowców wspomagają budowanie masy mięśniowej i zwiększanie siły. Szybko się wchłaniają i sycą przez długi czas, choć są niskokaloryczne. Można sięgać po nie zarówno w okresie budowania mięśni, jak i w trakcie odchudzania i redukcji. Białko serwatkowe może ponadto wspierać układ odpornościowy, wspierać kondycję włosów, kości, paznokci, skóry i zębów.

Chociaż stosowanie odżywek daje sporo korzyści, należy zachować w nim umiar. Spożywanie zbyt dużych ilości białka może doprowadzić do biegunek i innych problemów z układem trawiennym. W skrajnych przypadkach skutkiem ubocznym nadużywania białka jest reumatyzm. Stosując odżywki dla sportowców, warto zatem przestrzegać zaleceń producentów i w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem.

Kiedy warto stosować odżywki białkowe?

Warto, by po odżywki białkowe sięgali sportowcy, czyli osoby wykonujące intensywny wysiłek fizyczny. Stosowanie preparatów jest uzasadnione w przypadku zawodników sportów siłowych i sylwetkowych, pływaków, biegaczy, kolarzy czy innych sportowców uprawiających dyscypliny szybkościowe i wytrzymałościowe.

Odżywki białkowe mogą też wspomagać odchudzanie. Jeżeli chce się efektywniej trenować w celu utraty nadmiernych kilogramów, warto spożywać omawiane preparaty, aby usprawnić metabolizm i zapanować nad zbyt dużym uczuciem łaknienia. Proteinowy szejk będzie lepszą, dłużej sycącą alternatywą dla słodyczy. Odżywki białkowe warto stosować także w czasie rekonwalescencji po urazach kostnych i mięśniowych. Dzięki preparatom można szybciej się zregenerować i wrócić do zdrowia i sprawności. Ponadto odżywki białkowe nadają się dla wszystkich osób, które nie dostarczają sobie wystarczającej ilości białka w ramach codziennej diety. Produkty uzupełnią niezbędne składniki odżywcze i wesprą funkcjonowanie organizmu. Dostępne są specjalne warianty dla wegan, wegetarian czy osób nietolerujących laktozy, dlatego dobranie odpowiedniego preparatu dla siebie nie powinno stwarzać problemów.

Odżywki białkowe wspierają budowanie masy mięśniowej, odchudzanie, regenerację organizmu, a także uzupełniają niedobory protein w diecie. Warto sięgać po nie wtedy, gdy trenuje się sporty siłowe i wytrzymałościowe, a także podczas treningów mających na celu redukcję zbędnych kilogramów. Odżywki można stosować również w trakcie rekonwalescencji po urazach i w przypadkach, gdy codzienny jadłospis nie dostarcza wystarczającej ilości białka. Przed wyborem preparatu dla siebie, warto sprawdzić jego skład, dawkowanie i zalecenia producenta, aby stosowanie produktu przynosiło korzyści zdrowotne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here