Dobry sen wypływa nie tylko na lepszą koncentrację oraz nastrój, ale reguluje również układ nerwowy, hormonalny czy trawienny. Zatem niedobór oraz zła jakość snu negatywnie wpływają na działanie całego organizmu. Co zrobić, aby w końcu się wyspać? Oto sprawdzone sposoby!

Odstresuj się 

Nie od dziś wiadomo, że stres to jeden z najgorszych wrogów ludzkiego organizmu. Odpowiada nie tylko za zmęczenie i obniżony nastrój, ale może przyczynić się do powstawiania wielu poważnych chorób, w tym również nowotworowych. Stres znacząco obniża działanie układu odpornościowego, powoduje depresję i inne zaburzenia psychiczne oraz znacząco przyczynia się do problemów z zasypianiem. Nauka zarządzania stresem stała się więc jedną z niezbędnych rzeczy, którą powinien zrobić dla siebie współczesny człowiek. Wieczorny spacer z ukochaną osobą, sesja jogi lub relaksującej medytacji razem z lekiem na bezsenność (np. ziołowym suplementem) mogą zdziałać cuda. Odnalezienie czynności, które pozwalają organizmowi odpocząć i głęboko się odprężyć, powinno być pierwszą deską ratunku w walce z bezsennością. 

Zadbaj o świeże powietrze 

Według specjalistów od dobrego snu, niezwykle ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie warunki do zasypiania. Pokój, w którym planuje się sen, powinien być dokładnie przewietrzony, a temperatura w nim panująca nie powinna przekraczać 20ºC. Dzięki temu, że do sypialni wpuszczone zostanie świeże powietrze, mózg podczas snu otrzymywać będzie więcej tlenu, a co za tym idzie, będzie odpoczywać lepiej. Podobnie działa niższa temperatura – korzystnie wpływa na wszystkie procesy regeneracyjne organizmu. Przegrzanie lub wyziębienie ciała spowoduje trudności nie tylko z zasypianiem, ale nawet z utrzymaniem dobrego jakościowo snu.  

Ogranicz światło niebieskie 

Oglądanie seriali, praca przed komputerem do późna, przeglądanie Facebooka czy Instagrama przed snem – to czynności na pewno doskonale znane niemal każdemu. Wpatrywanie się w ekrany emitujące niebieskie światło stało się plagą współczesnych czasów. Ta łatwa i z pozoru relaksująca forma odpoczynku przyczynia się jednak w znacznej mierze do problemów z zasypianiem.  

Po pierwsze zarówno seriale, newsy czy posty wyświetlane na ekranach mogą spowodować nadmierną stymulację emocjonalną czy mentalną – mózg dostanie kolejne informacje do przerobienia, z którymi może sobie nie poradzić jeszcze przed zaśnięciem. Po drugie, z fizjologicznego punktu widzenia, wystawianie się na światło niebieskie tuż przed snem może zaburzać wytwarzanie się hormonu melatoniny, która ma bezpośredni wpływ na proces zasypiania i utrzymania snu. Warto zatem odłożyć telefon komórkowy i wyłączyć komputer na co najmniej godzinę przed snem, a zamiast tego wybrać spokojną książkę. 

Zjedz lekki, pełnowartościowy posiłek 

Niejedzenie kolacji jest dużym błędem, który popełnia wiele osób. Omijanie ostatniego posiłku wpływa niekorzystnie na regenerację ciała i przyrost masy mięśniowej, ale również utrudnia spokojny sen. Głodny organizm domaga się jedzenia, zakłócając przy tym nocny wypoczynek. Warto więc nie zapominać o kolacji, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, co się zjada. Posiłek powinien dostarczać pełnowartościowe białko, węglowodany oraz tłuszcze, tak, by zaspokoić głód, ale nie obciążać zbytnio żołądka. Dobrym wyborem będzie pożywna sałatka albo zupa. Kolację warto zjeść około 2 godziny przed położeniem się do łóżka, aby nie obciążać układu pokarmowego bezpośrednio przed snem. 

Sięgnij po suplementy 

Na rynku można dostać wiele dobrych, bezpiecznych suplementów diety, które skutecznie wspierają zasypianie, a przy tym nie uzależniają. Bardzo popularne są herbaty lub kapsułki z mieszankami ziołowymi, które korzystnie wpływają na układ nerwowy i wyciszają organizm. Wśród najpopularniejszych ziół można wyróżnić: melisę, szyszki chmielu, lawendę, korzeń kozłka lekarskiego czy rumianek. W kapsułkach wspomagających sen znaleźć można dodatki melatoniny, czyli hormonu, który wpływa na szybsze zasypianie oraz witamin i minerałów, które wykazują korzystne działanie w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Warto zatem sięgnąć po tego typu rozwiązania, aby nie martwić się o długie, bezsenne noce. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here