Któż z nas nie lubi sernika? Jest to jedno z najbardziej lubianych ciast w naszym kraju. Jest obowiązkowym elementem wielkich uroczystości. Jednak uwielbiamy się nim delektować również w kawiarni lub jako niedzielny deser. Preferujemy sernik pieczony, ale uwielbiamy też wersje na zimno, bez pieczenia.

Serniki z innych krajów

Każdy zakątek globu ma swój unikalny i pyszny przepis na ulubiony sernik. Oto kilka niesamowitych serników, których musisz spróbować. Sernikiem można delektować się na wiele różnych sposobów, dzięki różnorodności użytych składników i sposobu przygotowania.

Sernik amerykański, znany również jako sernik nowojorski, jest jednym z najbardziej znanych. Sernik ten jest bogaty i kremowy. Często podaje się go bez żadnych dodatków. Spód sernika składa się z masła i razowych herbatników. Delikatny serek Philadelphia sprawia, że nadzienie sernika jest tak pyszne. Do tego dochodzą jajka, cukier, mąka i gęsta śmietana.

Sernik azjatycki jest lżejszy i bardziej gąbczasty niż serniki zachodnie. Do jego aromatyzowania często używa się zielonej herbaty macha i liczi. Sernik indyjski jest robiony z indyjskiego sera, cukru i orzechów. Sernik Ube jest królem Filipin. Jego podstawą są pokruszone krakersy, twaróg i owoce batatów. To właśnie one nadają sernikowi jego charakterystyczny fioletowy kolor.

Jest to ulubiony sernik Japończyków, który ma konsystencję przypominającą suflet. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ciasta. W kąpieli wodnej topi się mleko, masło i serek śmietankowy. Następnie mieszankę łączy się z ubitymi na sztywno białkami jaj. Sernik jest bardzo puszysty, prawie jak pianka marshmallow.

Sernik z kwaśną śmietaną to niemiecka specjalność. Można go udekorować mandarynkami. Przepis na sernik grecki jest taki sam, jak przed wiekami. Sernik jest robiony z sera owczego. Istnieje wiele odmian sernika, w tym takie, które zawierają jogurt grecki.

Serniki włoskie zawierają ser ricotta i ser mascarpone. Miód i kawałki są często dodawane do serników. Portugalia słynie z serników na zimno z kruchych ciasteczek razowych. W ich składzie znajduje się masło i ciemna czekolada. W masie nie może zabraknąć żelatyny, śmietany, kremówki i aksamitnego serka.

Sernik szwedzki przygotowywany jest z twarogu, migdałów i marcepanu. Podaje się go na ciepło z gałką bitej śmietany, konfiturą z borówek i lukrem z borówek.

Sernik baskijski to jeden z najbardziej kremowych serników. Jest lekki, ma konsystencję musu i rozpływa się w ustach. Robi się go z lokalnego, lekko słonego sera. Piecze się go tak długo, aż wierzch się skarmelizuje. Dlatego też często nazywany jest „sernikiem palonym”.

Serniki to nie tylko polska specjalność. Serniki lubią nie tylko Polacy, ale także mieszkańcy innych krajów.

Najpopularniejsze polskie serniki

Sernik krakowski

Sernik krakowski czyli polski tradycyjny sernik, wypiekany jest najczęściej w kształcie prostokąta. Wyrabiany jest z gęstej masy twarogowej i bakalii. Spód wykonany jest z ciasta kruchego. Podobnie jest z wierzchnią częścią. Jest to to samo ciasto, które zostało użyte do wyłożenia formy. Jest ono teraz układane na wierzchu masy serowej w formie kratki.

Ten sernik piecze się razem. Spód nie musi być wcześniej podpieczony. Najlepszą cechą sernika „krakowskiego” jest możliwość zachowania jego świeżości przez długi okres czasu. Można go upiec nawet na tydzień przed świętami i przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w lodówce, idealna będzie chłodna spiżarnia lub piwnica.

Do tego sernika najlepiej nadaje się twaróg z potrójnym przemiałem tłuszczu. Sernik krakowski można również wykończyć lukrem cytrynowym.

Sernik wiedeński

Sernik wiedeński jest moim ulubionym, ponieważ nie posiada spodu. Jest bardzo kremowy i puszysty. Robi się go z dużej ilości jajek, tłustego twarogu, rodzynek lub kandyzowanej skórki.

Jest to sernik, który zazwyczaj nie opada. Dzięki temu, że jest bogaty w tłusty twaróg, sernik raczej nie pęka. Temperatura pieczenia również nie jest zbyt wysoka.

Sernik w kroplach rosy

Ten sernik kiedyś mnie przerażał. Był tak dobry, że postanowiłam go spróbować. Połączenie smaków i tekstur w serniku z kroplami rosy jest przepyszne. Jest on uwielbiany przez wielu i bardzo popularny.

Sernik w kształcie kropli rosy ma delikatną konsystencję. Na górze znajduje się chrupiąca pianka. Spód to kruche ciasto. Do jego przygotowania potrzebny jest budyń śmietankowy i dużo mleka.

Sernik gotowany

Serniki gotowane są łatwe do wykonania i pyszne. Zamiast piec, gotujemy masę. Dzięki temu sernik nie kruszy się łatwo, pozostaje zwarty i jest łatwy do wykonania. Kruszone herbatniki to najlepszy sposób na dekorację sernika. Wierzch można udekorować polewą czekoladową.

Sernik izerski

Sernik izerski to połączenie masy sernikowej z mocno kakaowym ciastem kruchym. Można go również przygotować z ciasta przypominającego ciasto na muffinki i polewą czekoladową. W obu wersjach smakuje wyśmienicie. Wersja klasyczna nie zawiera żadnych dodatków. Brzoskwinie są dobrym wyborem do masy serowej.

Sernik, który nie opada

Choć sernik nie jest trudny do zrobienia, może być frustrującym zadaniem podczas pieczenia. Sernik może ładnie rosnąć lub opadać. Musimy dołożyć starań, aby przestrzegać pewnych zasad. Pozwólcie, że podzielę się z Wami jednym z wypróbowanych i prawdziwych przepisów, który sprawdza się u każdego.

Pamiętaj, że wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową przed rozpoczęciem pieczenia. Wyjmij je z lodówki zanim zaczniesz. Ważna jest temperatura pieczenia. Niższe temperatury są bezpieczniejsze, około 160 stopni. Podczas studzenia sernika piekarnik powinien być zamknięty. Po co najmniej 30 minutach należy otworzyć drzwiczki.

Mam jeszcze jedną radę dotyczącą serników z lukrem. Zwiększ prędkość miksera, aby skrócić czas potrzebny na wymieszanie pianki. Sprawi to, że sernik będzie mniej puszysty. Dobrym pomysłem jest też walnięcie sernika na blachę zanim trafi do piekarnika.

Pamiętaj, aby wybierać składniki wysokiej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here