Kobiety i mężczyźni mają prawo wybrać, czy chcą w swoim życiu stać się rodzicami. Nie jest to kwestia przymusowa i może zależeć od wielu czynników – sposobu wychowania jednostki, jej sytuacji finansowej, jakości związku z drugą osobą. Niektórzy zwyczajnie nie chcą posiadać dziecka, gdyż pozwoli im to na zachowanie niezależności. Osoby, które chcą jednak zostać rodzicami muszą przygotować się na to, że czasami proces ten trwa o wiele dłużej, niż tego oczekiwaliśmy. 

Większości osób wydaje się, że zajście w ciążę nie potrwa długo. Dlatego też decydujemy się na rozpoczęcie starań w coraz późniejszym wieku, gdy mamy już stabilne życie. Może się jednak okazać, że wszelkie próby zawiodą, a my będziemy zmuszeni zainteresować się ofertą kliniki płodności. 

Czy jest w tym coś złego? 

Leczenie niepłodności poprzez skorzystanie z zabiegu in vitro w dalszym ciągu spotyka się z niezrozumieniem dużej części społeczeństwa. Ludziom kojarzy się on z klonowaniem i ingerencją w naturalne procesy organizmu. Prawda jest jednak taka, że procedura ta polega po prostu na pozaustrojowym zapłodnieniu – dalsza część odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku ciąży naturalnej. Wykonanie tego zabiegu jest szansą dla osób, które nigdy nie będą w stanie stać się rodzicami bez pomocy specjalistów – głównym problemem są tutaj choroby, które nie pozwalają na utrzymanie ciąży lub utrudniają zajście w nią. 

Czy in vitro to dobre rozwiązanie dla każdego? 

Założenie rodziny poprzez skorzystanie z zabiegu in vitro to na pewno dobry pomysł dla tych rodziców, którzy mają świadomość wszystkich pozytywnych i negatywnych stron tego zabiegu. Muszą oni wiedzieć, że istnieje możliwość niepowodzenia – nawet po kilkukrotnym wykonaniu in vitro. Kobieta powinna być przygotowana na to, że jej styl życia musi się zmienić. Konieczne jest zupełne wyeliminowanie niektórych produktów i dbanie o siebie w stopniu, który może utrudnić dotychczasowy sposób funkcjonowania. 

Kliniki płodności (np. Zięba Clinic w Katowicach) uprzedzają także, że in vitro nie jest zabiegiem tanim i wiąże się z wieloma etapami, które trzeba najpierw zrealizować. Przeprowadzane są liczne testy i zadawane są pytania, które dla niektórych mogą okazać się zbyt osobiste. Jest to jednak konieczne do stwierdzenia czy dane osoby faktycznie są przygotowane na wszelkie konsekwencje wynikające z zabiegu in vitro. W szczególnych przypadkach kobiety muszą także wcześniej ustabilizować swoje wyniki badań lub pozbyć się nadwagi i dopiero w tym momencie otrzymają szansę skorzystania z tego sposobu leczenia niepłodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here