Dbanie o kondycję dziecka nie wydaje się zwykle takie trudne. Dzieci to wulkany energii i chętnie podejmują rozmaite aktywności fizyczne, zajęcia pozaszkolne i sportowe, w których czasie mogą wyrabiać swoją kondycję. Niestety obecne okoliczności i społeczna izolacja zmuszają je do dłuższego pozostania w domu. Jak wtedy zadbać o kondycję dziecka? Przedstawiamy kilka sposobów.

Sport w domu

Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu w domu jest możliwe. Jeśli dziecko jest starsze można je namówić do domowych sesji jogi czy aerobiku. Dzięki internetowi mamy dostęp do wielu zajęć i treningów online. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego często powtarzanie figur prezentowanych przez instruktorkę na ekranie komputera czy telewizora wydaje im się dobrą zabawą. W podobny sposób możesz zainteresować dzieci podstawami tańca i innych sportów choreograficznych. Zachęcisz je jeszcze bardziej, jeśli zdecydujesz się na wspólne ćwiczenia ze swoją pociechą.

Gry ruchowe i zabawy dla dzieci

Jeśli dziecko nie jest skore do ćwiczenia wraz z instruktorem, możesz „przemycić” trochę ruchu w różnego rodzaju grach i zabawach dla dzieci. Mogą to być gry planszowe wymagające jakichś fizycznych aktywności, np. popularny twister, ale także inne planszówki zawierające zadania, które trzeba wykonywać np. po postawieniu pionka na określone pole. Możesz wymyślić 10 przysiadów lub bieg do kuchni i z powrotem. Tego typu zabawy dla dzieci mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne ćwiczenia.

Dobrym rozwiązaniem są także gry komputerowe realizowane w technologii kinect, czyli komputerowe gry ruchowe. Wymagają one odpowiedniego sprzętu (konsoli do gier), który przekłada faktyczny ruch gracza na akcję w wirtualnej grze. W ten sposób gracz może wcielić się np. w boksera czy golfistę. Gier tego typu jest sporo, a przyjemna oprawa graficzna i chęć rywalizacji sprawią, że dziecko szybko zapomni o tym, że w ogóle ćwiczy. To doskonała i pożyteczna zabawa dla dzieci.

Właściwa dieta

Pamiętaj, że dobra kondycja to nie tylko sport, musisz zadbać też o odpowiednią dietę malucha. Nawet duża dawka ruchu na niewiele się zda, jeśli dziecko będzie przyjmowało zbyt dużo kalorii w postaci słodyczy, niezdrowych przekąsek, fast foodów czy kolorowych napojów z dużą zawartością cukru. Postaw na zbilansowane posiłki i dużą ilość warzyw oraz owoców. Dostarczą one niezbędnych witamin, minerałów i błonnika.

Warto też zadbać o mikroflorę bakteryjną jelit dziecka. Gdy pozostaje ona w równowadze, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz odporność. Mikrobiom jelitowy możesz wesprzeć, podając dziecku dobre bakterie. Znajdziesz je w kiszonkach oraz mlecznych produktach fermentowanych. Możesz też zastosować suplementację i podawać maluchowi specjalne probiotyki dla dzieci.

Kondycja nie tylko fizyczna

Choć mówiąc o kondycji, najczęściej mamy na myśli kondycję fizyczną, pamiętaj, by zadbać też o zrównoważony rozwój dziecka i uwzględnić jego kondycję intelektualną. Zachęcaj malca do podejmowania aktywności, które poprawią sprawność jego mózgu – od rozmaitych łamigłówek przez gry aktywizujące abstrakcyjne i taktyczne myślenie (jak szachy) po lektury dostosowane do wieku dziecka.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here